728b.gif

Audio/Video koutek #1 – jablka a hrušky

19.02.10 12:41 | Linux, Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 4443x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 4.00)

Audio / VideoRozhodl jsem se vytvořit krátký volný seriál týkající se problematiky audia a videa v počítači. Články budou orientovány na méně pokročilé uživatele a budou mít především za cíl vnést trochu světla do zamotaného světa kodeků, filtrů, encoderů, bitrates a dalších pojmů.

Odborníci přes problematiku zajisté odpustí jistou míru nepřesností v rámci udržení srozumitelnosti běžnému čtenáři. Dnešní, úvodní, díl bude celkem stručný a měl by objasnit, jak je to s formáty souborů, které se na svém počítači či „MP3 přehrávači“ většinou snažíte spustit.

Základním bodem audia, videa a dalších je tzv. kontejner. Stručně a jednoduše řečeno je kontejner nějaký soubor, který v sobě udržuje různá data – hudbu, video, titulky… O tom, v jakém formátu či kvalitě tato data budou, kontejner nerozhoduje; slouží pouze k tomu, aby tato data sdružoval na jednom místě – v jednom souboru (a tudíž jste nemuseli mít extra soubor pro každou z výše zmíněných položek), kde bude zajištěno, že se vám všechny tyto stopy spustí najednou (zvuk bude sedět k obrazu). Jednotlivým datům se potom říká stream (“datový proud“).

Těchto streamů může být v jednom kontejneru více od jednoho druhu a je tedy typické, že v jednom souboru je ukryta video stopa, několik audio stop (různé jazyky, komentář autora…) a několik jazykových mutací titulků. Pro otevření (tedy přehrátí) kontejneru potřebujeme speciální program nazvaný splitter (“rozdělovač“), který se postará o „rozdělení“ kontejneru na jednotlivé streamy a tyto pak předá dále pro individuální zpracování (o tom si povíme jindy).

Audio / VideoNejtypičtějším příkladem kontejneru je formát Audio Video Interleave od společnosti Microsoft, který určitě znáte pod příponou .avi. Nejspíš si říkáte, že jste o žádném splitteru pro .avi nikdy neslyšeli, přehrál vám ho každý přehrávač, včetně leckterého stolního. Praxe je taková, že ve Windows je splitter pro tento formát integrovaný. Zároveň je tento formát tak rozšířený, že jej standardně umí většina stolních přehrávačů. Protipříkladem však budiž přehrávač Apple Quicktime, který, v základu na operačních systémech Mac OS (pravděpodobně z licenčních hledisek… nebo jen natruc :)) .avi nepřehraje a je potřeba mu pomoci externí sadou programů.

Další kontejnery, se kterými jste se nejspíše v dnešní době setkali, jsou MPEG (.mpg, .mp3), MPEG-4 (.mp4, .m4a), Windows Media od Microsofu (.wma, .wmv), Apple QuickTime (.mov) či Matroska Multimedia Container (.mkv). Typů kontejnerů existuje mnohem více, stručný přehled si můžete prohlédnout zde. Ke každému z těchto kontejnerů je pro správné přehrávání potřeba speciální splitter, pokud jej přehrávač nepodporuje nativně.

Shrnutí na konec: Multimédia jsou v počítači většinou skladována v kontejnerech, které obsahují jednotlivé stopy – obraz, zvuk, text a další. Na otevření takového kontejneru potřebujeme v prvé řadě program zvaný splitter. Příště se podíváme na to, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých kontejnerů, jak do takového kontejneru nahlédnout a samozřejmě, jaký splitter použít, pokud jej chceme přehrát.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Audio/Video koutek #1 – jablka a hrušky

  1. Moc díky za užitečné informace. Pomohly.

Zanechat odpověď