728b.gif

Prokletý ostrov (Shutter Island)

04.04.10 10:05 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 3900x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 5.00)

Shutter IslandMá smysl představovat Martina Scorsese? Oscarový režisér, za nímž stojí práce například na Skryté identitě, Mafiánech, Zuřícím býkovi nebo Taxikáři, je bez debat jednou z předních postav novodobého filmu. Pro svůj aktuálně poslední režijní počin si vybral knihu Dennise Lehane s výše uvedeným názvem – Shutter Island, jež vyšla v roce 2003 a úspěšně se pohybovala v žebříčcích knižních bestsellerů.

Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) připlouvá se svým parťákem (Mark Ruffalo) na ostrov Ashcliffe. Kilometry od východního pobřeží Bostonu se nad příkrými útesy rozkládá rozsáhlý ústav pro mentálně narušené zločince. A to takové, které si nikdo jiný do péče nevezme.

Shutter IslandŠerifové mají za úkol objasnit zmizení jedné z pacientek, která se podle personálu doslova vypařila ze své uzamčené místnosti. Už ze samotného prostředí ostrovního cvokhauzu roku 1954 mrazí v zádech. K tomu se svižně připojí osvětlování Teddyho traumatické minulosti ve válce i násilná smrt jeho manželky.

S vyšetřováním v ústavu to taky nejde zrovna hladce, protože rádio na pevninu nefunguje, personál se chová jednu chvíli nápomocně a druhou chvíli problémotvorně, Teddyho psychika je ke všemu měkká jako vlhký dort. Jak těžké může být udělat z labilního a nepohodlného čmuchala mentálně narušenou osobu, která ohrožuje ostatní?

Shutter IslandScorsese dobře pracuje s tajemnem, pohledy kamer a střih jsou občas sice až moc na efekt, ale „no biggie„, Leo DiCaprio hraje dobře, Sir Ben Kingsley a tajemný německý doktor (kdo řekl ex-fašista?) Maxe Von Sydowa mu výborně nahrávají. Největším kladem Prokletého ostrova jsou tak dialogy jeden na jednoho. A i herci s malým časovým prostorem se dokáží široce předvést, jako například Jackie Earle Haley (kdo řekl Rorschach?).

Prokletý ostrov se tak dá najisto doporučit jako kvalitní film. Současně je ale třeba upozornit, že to není nic na nedělní odpoledne, k čemu by snad zodpovědný rodič měl uklidit děti. Tenhle mysteriózní psychothriller sice neleká, ale účinně nasazuje brouka do hlavy. Co kdyby zítra mrknutím oka začalo šplouchat na maják zrovna Vám…

Hodnocení

pcblog.cz – 8 z 10
csfd.cz86%
imdb.com8.1 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď