728b.gif

Podivní (The Crazies, 2010)

25.04.10 11:48 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 4899x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (3 hlasů, prům.: 3.67)

The CraziesS remaky se roztrhl pytel. Nová generace tvůrců zběsile přetáčí starší filmy a nezáleží na tom, zda jsou dobré, špatné nebo průměrné. Najdou se ale také jedinci, kteří remakeují sami sebe, jako táta zombií George A. Romero. Ten v roce 1973 natočil původní The Crazies, aby letos z producentského křesla vypustil do světa jejich verzi pro nové milénium.

Původní film jsem neviděl, nemohu tedy psát srovnání dvojčat, jež dělí sedmatřicetiletá propast. Na druhou stranu se možná dá mladší z nich ohodnotit bez zavádějícího připodobňování k originálu.

David Dutton (Timothy Olyphant) a Russell Clank (Joe Anderson) představují zákon a pořádek v malém zemědělsky orientovaném americkém městečku. Kdo ví, jak je práce šerifa v tomhle prostředí zajímavá v běžné situaci. Hned po začátku filmu ale věci rychle a zásadně odbočí od rutiny všedních dní, a tak na Davida s Russellem čeká řádná porce roboty.

The CraziesObyvatelé Ogden Marsh se totiž začínají chovat krajně podivně (nejde přitom jenom o bílé ponožky v sandálech) a těl v místní márničce přibývá. Když navíc bez zbytečného otálení vtrhne do města armáda v oblecích proti kontaminaci dle poslední módy, nelze nepostřehnout, že se asi něco zvrtlo. Cože, Davidova manželka (Radha Mitchell) zůstala mezi potenciálními postiženými? Našli jsme zápletku…

Od začátku se na The Crazies docela dobře dívá, neboť děj jasně a svižně odsýpá, až je to – při uvědomění si žánru – docela divné. Nic asi nemůže být růžové navždycky, tudíž i zde se dočkáme záchranných příchodů na poslední chvíli, napjatých scén, u kterých víme, jak dopadnou, a scénáristických vyvrcholení typu „Jsme spolu, lásko. Proto to musí dopadnout dobře!„. Film, jenž začínal poměrně vysoko, se tak pomalu, ale jistě propadá až po pas do bažiny a až do závěrečných titulků mu nikdo záchranné lano, bohužel, nehodí.

The CraziesPo průměrném traileru, který alespoň podle mé představivosti vedl na trošku jiný film (skvěle designované vojsko v maskách prostě musí konečně dostat lepší filmové využití), nebyla má očekávání kdoví jak vysoká. I přes výše popsané problémy se ale jedná o dívatelnou záležitost, na čemž má lví podíl zmiňovaná dobrá úvodní pasáž a také Timothy Olyphant. Je to prostě sympaťák (což ukázal už v Dokonalém úniku).

Pokud nejste fanoušky žánru (já nejsem), nemohu vám tenhle ani-horror, ani-akční kočkopes nejspíš úplně doporučit jako přínosný film. Ale jako sobotní odreagovávačku, proč ne…

Hodnocení

pcblog.cz: 6 z 10
csfd.cz: 69%
imdb.com: 7.0 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Podivní (The Crazies, 2010)

  1. Filmy George A. Romera sice za moc nestojí (usuzuju podle posledních 3), ale remaky jsou paradni (Podivni, Usvit mrtvych)

Zanechat odpověď