728b.gif

Jan Saudek – V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

12.01.08 16:14 | Kultura | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2482x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

saudek_small_0Kdo by neznal mnohými obdivovaného a jinými zatracovaného světoznámého fotografa Jana Saudka. Já se řadím mezi první skupinu lidí. Jeho tvorba a osobnost vzbuzuje vášnivé diskuze a rozdílně vyhraněné názory. Vzbuzuje emoce, proto je to bez diskuze Pan umělec.

Cílem filmu bylo poodkrýt Saudkovu osobnost. Tvůrci dokumentu využili nepřímou konfrontaci několika Janových blízkých, jeho tvorby a jeho samého. Rozhovory poskytla Janova nejznámější partnerka Sára Saudková, jeho syn Samuel (současný partner Sáry), manželka bratra Karla a mnozí další.

Za zajímavé považuji hledání původních míst, které proslavily slavné fotografie, a také nakouknutí do zákulisí při focení.

Nejvíce mě překvapilo, že i když jiní na jeho dílu vydělávají neuvěřitelné peníze, on sám z celkové sumy nevidí zhola nic. Podobá se člověku, který chce oklamat čas. Udržuje si kondičku procházkami, během a cvičením.

Jan SaudekDíky filmu musí divák dojít k názoru, že Jan je ve skutečnosti introvert, který sice působí extrovertně, ale to ho uvnitř ničí. Po jednom vystoupení na veřejnosti pak dokáže strávit 14 dní o samotě. Přes všechno zůstává nepochopen a nešťastný, z čehož se vykupuje svou uměleckou tvorbou a bouřlivým životem.

Na konci filmu se ukázala zajímavá informace, která možná vysvětluje, proč Saudek ještě nemá zastoupení v Národní galerii. Milan Knížák(generální ředitel NG) byl předchozím manželem druhé manželky Saudka.

Uvedení dokumentárního filmu do kin, zůstává velice riskantním – návštěvnost není moc vysoká, na druhou stranu celkové náklady jsou nízké. Myslím, že film splnil účel a dokázal hlavního aktéra přiblížit divákovi ve větší realitě.

Hodnocení

pcblog.cz: 6 z 10
csfd.cz: 47%

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď