728b.gif

Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right, 2010)

23.01.11 12:00 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 3830x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 4.00)

The Kids Are All RightZnáte ten pocit, když dokoukáte film, od kterého jste raději vůbec nic nečekali (protože kdybyste něco čekat museli, měli byste spíš obavy než napjatě pozitivní vyhlídky) a ono to dopadlo až překvapivě dobře? Dominantní pak je hlavně ten pocit, že jste sebrali „odvahu“ a věnovali čas sledování něčeho, na co byste se jinak pravděpodobně vůbec nepodívali, a stálo to za to. Mimochodem – výběr je teď v kině opravdu tristní…

Nejpíš je potřeba předeslat, že daná filmová kategorie (drama/komedie) není mým obvyklým šálkem čaje, takže jsem dost pravděpodobně přehlédnul řadu žánrových klišé a jinde tisíckrát viděných scén – mohu jen neposkvrněně popsat, co jsem viděl ;-).

Nic (Annette Bening) a Jules (Julianne Moore) jsou lesbický pár – a tak dobře zahraný, že tomu okamžitě věříte. Jelikož chtěly obě mít děti, obrátily se na umělé oplodnění a anonymně darované sperma. Po úspěšném pokusu se Nic narodí dcera Joni (Mia Wasikovska). Když Joni dospěje, dostává možnost rozhodnout se, zda prostřednictvím kliniky kontaktovat svého biologického otce, sama však tuto možnost nechce využít. Přemluví ji k tomu její o tři roky mladší bratr Laser (Josh Hutcherson; jehož prozměnu měla Jules), neboť by neznámého chtěl potkat, ale musel by na příležitost sám čekat tři roky do osmnáctin.

The Kids Are All RightDěti se setkávají s Paulem (Mark Ruffalo), majitelem restaurace, který si užívá lehce bohémského a nesvázaného života, a snadno si s ním padnou do noty. Dokonce i jeho první setkání s oběma mámami proběhne bezproblémově. Postupem času se však začne projevovat Paulův vliv na obě děti, což nabourává i vztah Nic a Jules. První jmenovaná cítí, že přichází o post „hlavy rodiny“, druhá pak pouští do světa svou roky střádanou nespokojenost s úlohou „manželky“, kterou Nic musí zaopatřovat. A také v tomto hraje podstatnou roli Paul.

Celý film je natočený poměrně pomalým tempem, s dlouhými odmlkami v dialozích, přesto paradoxně docela dobře odsýpá. Děj je navíc po celou dobu prokládán odlehčenými scénami nebo situacemi, kterým se sice nebudete smát nahlas, ale až na pár výjimek jsou vyvedeny střízlivě a do průběhu vcelku zapadají. Nejedná se tedy o třeskutou „legraci“ za každou cenu, ze které diváka jenom trapně mrazí v zádech.

The Kids Are All RightČím víc tak o filmu uvažuji, tím víc mě napadá, že režisérka Lisa Cholodenko odvedla docela slušnou práci. Dokážu si totiž představit milion a jeden způsob, jak se z daného námětu mohl udělat paskvil, kterému bezradnost teče nejenom z uší…

Na druhou stranu, nic není dokonalé – (ne)herectví Marka Ruffala, zpívaná scéna u večeře a pár vtipů alá teenage komedie prostě ruší.

Pokud se na The Kids Are All Right nikdy nepodíváte, nic životně důležitého vám neuteče a nestane se z vás společenský vyvrhel typu „Tys neviděl Inception?“. Pokud ale budete mít chuť na něco nízkotempového se zajímavým vztahovým dějem, berte Děcka jako jednu z možností.

Hodnocení

pcblog.cz: 7 z 10
csfd.cz: 73%
imdb.com: 7.4 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď