728b.gif

Router, aneb podle čeho vybírat

14.01.08 19:10 | Hardware | autor: Longer (profil) | Čteno: 7312x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 5.00)

RouterMáte doma více počítačů a pouze jedno připojení k internetu? Nechcete za sebou tahat kabel, když se pohybujete po pokoji s notebookem? Potom je tento článek právě pro vás.

Většina poskytovatelů internetu to má stejně, vytáhne vám jeden kabel z modemu a poskytne vám jednu IP adresu. Stále více lidí má však doma více počítačů než jeden a tak vzniká potřeba nějakým způsobem rozdělit toto jedno připojení na více počítačů. K tomu nám pomůže aktivní prvek zvaný router (směrovač).

Je mnoho druhů routerů, dá se celkem jednoduše popsat, kterými vlastnostmi se od sebe liší.

Hardwarové vlastnosti

Počet WAN portů

Slouží k připojení ke zdroji internetu, na tomto rozhraní bude nastavena IP adresa od vašeho poskytovatele internetu, jsou k dostání routery s více WAN porty, ty se využívají například ve firmách, které mají dvě připojení k internetu, jedno jako hlavní a druhé jako záložní, většině uživatelů však postačí jeden.

Počet LAN portů

Do těchto portů budete připojovat své lokální počítače, obvykle bývají routery osazeny čtyřmi porty, pokud potřebujete připojit počítačů více, doporučuji spíše přikoupit switch a tím si rozšířit počet portů, obvykle to vyjde i levněji než kupovat router s více LAN porty.

Wi-fi rozhraní

Tato velmi oblíbená technologie je v domácnostech využívána čím dál tím častěji, obvykle k připojení notebooků. To je velmi výhodné, pokud nemáte notebook pouze na jednom stole, ale chcete s ním občas zajít někam po bytě, a neztratit připojení k internetu, aniž byste za sebou tahali kabel.

Softwarové vlastnosti:

NAT

Bez funkce NAT pravděpodobně router nekoupíte, jejím smyslem je schopnost „schovat“ za jednu IP adresu od poskytovatele internetu více adres lokální sítě, takže když odešlete paket z lokální sítě, přijme ho router na LAN rozhraní a přepíše mu hlavičku odesílatele na IP WAN rozhraní, díky tomu pak cílový počítač v internetu ví, že má odpověď směřovat na router a router ví na který počítač pak předat přijatou odpověď.

DHCP

Také velmi důležitá softwarová součást, slouží k automatickému přidělování adres do vaší lokální sítě, odpadá tím nutnost nastavování adres na počítačích staticky (pokud notebook občas nosíte někam do internetové kavárny apod., tak tuto možnost jistě oceníte).

DNS

Tato služba slouží k překladu internetové adresy, tak jak jí znáte z adresního řádku vašeho prohlížeče, na adresu IP. Nemusíte si tedy pamatovat číselné adresy serverů, které navštěvujete, ale pamatujete si pouze například pcblog.cz. Pokud má router tuto službu, je vám schopen dočasně uložit DNS záznamy. Tím se urychlí překlad často používaných adres (PC se zeptá na adresu routeru, a pokud jí má uloženou ve vyrovnávací paměti, tak vám jí přeloží rovnou a nezdržuje se posíláním dotazu do internetu).

Port forwarding

Obvykle tuto možnost mají všechny routery, někdy je však omezen počet těchto pravidel. Poslouží vám v případě, že potřebujete mít na některém počítači dostupnou některou službu přímo z internetu (aniž by se překládala adresa NATem).

Jako příklad můžeme uvést mapování portu 80 na webserver ve vaší síti, když budete například potřebovat přistoupit k webserveru ve vaší lokální síti z internetu, zadáte do vyhledávače adresu ve formátu http://IP_adresa_WAN_portu_routeru:port/, požadavek o zobrazení stránky se odešle na router, který díky forwardingu ví, že ho má přímo předat danému počítači. Ten pak už odpoví klasicky přes NAT, takže to vlastně z venku vypadá, jako by před webserverem žádný router nebyl.

Firewall

Umožňuje specifikovat porty a adresy, od kterých se nemají přijímat pakety a podobně.

VPN, IPSec tunely

Umožní vám připojit se danou technologií vzdáleně z internetu do lokální sítě za routerem.

To je asi vše k základním vlastnostem standardně dostupných routerů, snad se mi je podařilo srozumitelně vysvětlit. V následujících dnech pro vás připravím srovnávací test několika routerů, které mi prošly v poslední době rukama.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď