728b.gif

Já, legenda (I Am Legend)

17.01.08 09:35 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2413x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Já, legendaNový režijní počin Francise Lawrence (Constantine) nás láká do kin. Pojďme se mu tedy podívat hlouběji pod kůži.

V roce 2009 přineslo lidstvo modifikací viru spalniček způsob, jak vyléčit všechny typy rakoviny. Skvělý objev se ale vymknul kontrole, virus zmutoval a zdecimoval lidstvo. Devadesát procent lidí zabil, zbytek přeměnil na stvůry, které – ač nejsou učebnicovými upíry – baží po krvi, mase a skrývají se před denním světlem.

Uchvátit se pokusí davové scény při opouštění New Yorku, odstřelení Brooklynského mostu, či zcela (někdy až příliš okatě) digitální živí-mrtví. Ani jedno z předchozího ale nezaujme tak, jako herecký výkon Willa Smithe v roli Roberta Nevilla, vědce z řad armády, který byl s projektem viru blízce svázán a který patří k méně než procentu populace viru imunnímu.

S fenou vlčáka tři roky křižuje New Yorkem, živí se vykrádáním bytů a obchodů a vysílá signál pro další přeživší. Dává si za vinu vypuknutí epidemie a pokouší se stále neúspěšně vytvořit lék.

Willu Smithovi uvěříte každou emoci, budete se s ním bát, třást i smutnit. Herecký výkon z kategorie vysoce nadprůměrných pasuje první polovinu filmu na vysoké příčky. O to větší škoda přichází, čím více se blížíme k závěru. Scénáristé patrně při hledání happy-endu přimontovali k původní stopáži jiný konec, který je zběsilý, toporný a geniálně stupidní, zkrátka vůbec nepasuje ke skvělému filmu „před ním“.

Tuto skutečnost bohužel při celkovém hodnocení nelze vytěsnit z mysli. Tedy: Doktore Neville, získal jste si můj obdiv – za výkon hodný mistra. Scénáristé, vy také. Za odvahu se pod zmiňovaný konec podepsat.

Hodnocení

pcblog.cz: 6.5 z 10
csfd.cz: 74%
imdb.com: 7.1 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď