728b.gif

Co se zaschlým inkoustem v tiskové hlavě?

24.01.08 00:35 | Hardware | autor: Longer (profil) | Čteno: 20576x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (2 hlasů, prům.: 5.00)

Zaschlý inkoust v tiskové hlavěJe tomu již více než rok, co mě opustila moje stará tiskárna HP3210, a tak jsem začal hledat nějakou náhradu, se kterou bych mohl ušetřit nějaké ty peníze za tisk. Hlavní podmínkou tedy byly rozdělené barevné cartridge a levný spotřební materiál. Postupným vylučováním výrobců jsem dospěl ke značce Canon a jeho nejlevnější model s rozdělenými barevnými cartridgemi (v té době IP3000).

Ve chvíli, kdy jsem si přečetl, že umožňuje tisk na potisknutelná CD/DVD média bylo rozhodnuto a tato tiskárna mi začala říkat pane. S tiskárnou jsem naprosto spokojen, prošlo jí už asi 30 nádržek inkoustu a vytiskla mnoho fotek a dokumentů.

Problém však nastal nedávno, při tisku čehokoliv černého začala vynechávat řádky o šířce jednoho pixelu. Tento problém nebyl způsoben nedostatkem inkoustu, ale tím, že v černé tiskové hlavě zaschl inkoust a částečně ji ucpal. U většiny tiskáren Canon i u této je tisková hlava oddělitelná, takže jsem začal shánět novou.

Ti z vás, kteří se o to už někdy pokoušeli, ji buďto vůbec nesehnali, nebo se cena tiskové hlavy rovnala ceně celé tiskárny, což vám jistě, jako mně, přišlo být nevýhodné. Já vám v tomto článku nabídnu řešení této situace a to vyplachování tiskové hlavy. Podotýkám, že tento postup může být vhodný i pro další typy tiskáren, nejen pro výše zmiňovanou.

Zaschlý inkoust v tiskové hlavě

V první řadě bude potřeba nějaká tekutina, kterou hlavu propláchneme. V úvahu připadá destilovaná voda. Mně se však nejvíce osvědčil technický líh – není agresivní a lépe rozpouští zaschlé žmolky inkoustu. Pokud máte zajištěn dostatek této tekutiny, můžete se dát do práce.

Zaschlý inkoust v tiskové hlavě

Nyní je potřeba zapnout tiskárnu a otevřít kryt, pod kterým jsou schovány nádržky s inkoustem. Ty vám po nějaké chvilce vyjedou do pozice, z níž bude snadné je vyjmout. Poté je všechny vyjměte stejně, jako když vyměňujete prázdnou nádržku za novou.

Zaschlý inkoust v tiskové hlavě

Dále uchopíme šedivou páčku a otočíme jí směrem nahoru, tím by se měla uvolnit tisková hlava. Tu vyjmeme a přeneseme na místo, kde ji budeme proplachovat.

Hlavu uchopíme do ruky tak, aby hladina vlévané tekutiny pokrývala celou plochu otvoru pro nasávání inkoustu. Když máme celou tuto plochu pod hladinou, počkáme, až inkoust povolí a začne samovolně vytékat ze spodního otvoru tiskové hlavy, potéct necháme odhadem 30-50 ml lihu. Já jsem hlavu proléval třikrát asi po půlhodině.

Zaschlý inkoust v tiskové hlavě

Po vypláchnutí tiskové hlavy je potřeba vysušit zbytky vyteklého inkoustu na její spodní straně. Nejlepší je položit ji velmi opatrně na jemný savý materiál (například papírový kapesník). Neutírat, pouze nechat nasát!

Nyní je čas pro návrat tiskové hlavy na své místo v tiskárně a pro nasazení inkoustových nádržek.

Ke každé tiskárně Canon je dodáván ovládací software, kterým můžete spustit její údržbu. My v tuto chvíli využijeme funkci čištění tiskové hlavy.

Zaschlý inkoust v tiskové hlavě

Po provedení této údržby je čas na vyzkoušení úspěšnosti celého postupu. Vytiskněte si například nějaký tvar s černou výplní a hned uvidíte, jak to dopadlo. Doufám, že budete stejně úspěšní jako já.

Zaschlý inkoust v tiskové hlavě

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď