728b.gif

Jak nakrimpovat RJ45 konektor

21.01.08 13:18 | Hardware | autor: Longer (profil) | Čteno: 74665x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (10 hlasů, prům.: 4.60)

KrimpováníNabídka síťových kabelů různých délek je veliká, i přesto se však občas může stát, že člověk z nějakého důvodu potřebuje natáhnout svůj vlastní kabel a okonektorovat ho sám doma vlastními silami. Proto zde přináším postup krimpování konektoru RJ45 krok za krokem i s fotografiemi všech kroků. Jako bonus přináší článek i popis kabelů a koncových konektorů. Pojďme na to.

Krimpovací kleště

Pro konečnou fázi krimpování síťových konektorů budete potřebovat krimpovací kleště, které mají otvor pro konektor s označením RJ45. K dostání je mnoho různých druhů těchto kleští, pro běžné použití vám budou stačit ty základní, jejich pořízení vás vyjde na nějakých 200 korun, pro každodenní užití bych doporučil vybrat nějaké profesionálnější, ty vás už pak samozřejmě vyjdou na více peněz.

Kabely

Pro běžné sítě FastEthernetu s modulací 10/100 Mbit/s se nejčastěji používají kabely normy cat5e. Rozlišujeme jeho dva druhy, lanko a drát. Drát má tvrdší jednotlivé žíly, které se snadněji zlomí na rozdíl od lanka, které je ideální do míst kde potřebujeme kabel pořádně ohnout. Já osobně nejvíce používám kabely typu drát, jednak jsou levnější a také se na ně lépe krimpují konektory.

Konektory

Konektory jsou rozlišené dle typu kabelu, na který budou krimpovány – drát/lanko. Často lze také koupit univerzální konektor, který spolehlivě nakrimpujete na oba dva druhy kabelu.

Než začneme krimpovat konektory na kabel, budeme potřebovat vědět, jaké zapojení bude potřeba. Jsou dvě možnosti, buďto přímé zapojení kabelu, nebo křížené zapojení. Pro připojení počítače ke switchi se používá zapojení přímé. Pro spojení počítače s počítačem, případně switche se switchem se používá zapojení křížené. Rovným zapojením je myšleno takové zapojení, kdy jsou na obou stranách kabelu zapojeny žíly v konektoru ve stejném pořadí. U kříženého kabelu je jsou zapojeny stejně žíly 4,6,7,8 a jsou prohozeny žíly 1 – 3 a 2 – 5. Je doporučeno zapojovat konektory dle daných norem, ty jsou označovány 568A/568B.

U přímého kabelu použijeme zapojení 568B na obou stranách kabelu. U zapojení kříženého bude na jedné straně zapojení 568A a na druhé 568B.

Krimpování RJ45Krimpování RJ45Prvním krokem bude odizolování nějakých 2 cm kraje kabelu, tak aby se vám pohodlně manipulovalo s jednotlivými žilami.

Krimpování RJ45

Krimpování RJ45

Rozmotáme jednotlivé páry a narovnáme si jednotlivé žíly, ty se pak vyrovnají dle požadovaného pořadí. Potom je zastříhneme, tak aby měly všechny stejnou délku (cca 1 cm).

Krimpování RJ45

Krimpování RJ45

Uchopíme konektor kontakty k sobě a vsuneme do něj narovnané drátky, měly by zajet co nejdál do konektoru, nejlépe až na konec. Následuje kontrola správnosti pořadí barev jednotlivých žil, pokud je vše v pořádku, zasuneme konektor do příslušného otvoru v kleštích a zmáčkneme je. Tím se přitlačí speciálně tvarovaný kovový hřeben na jednotlivé kontakty konektoru a ty se zaříznou do izolace a vodivě se spojí s drátem. Zároveň se zlomí plastová pacička ve spodní části konektoru, která se zamáčkne do izolace kabelu, čímž se zajistí, aby se nedal konektor z kabelu snadno strhnout.

Krimpování RJ45

Krimpování RJ45

Krimpování RJ45

Nyní už jen vztáhneme konektor z kleští a je hotovo, zbývá už jen nacvaknout druhou stranu kabelu a můžeme ho zkusit zapojit.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

15 odpovědí na článek Jak nakrimpovat RJ45 konektor

 1. Díky moc za tento návod!

 2. Paráda. Pro člověka, který nikdy nedělat, senzační návod. Přidávám se s díky.

 3. Uvazuji ze bych si rozvod po byte delal sam, ale chtel jsem do toho rozvodu jeste zakomonovat „samice“ rj45 a udelat si na zdch takove jakoby sitove zasuvky, z kterych bych pak kabelem delanym dle vaseho postup pripojoval pc. Jak se pripojuje kabel do tech samic?

 4. Máte asi na mysli keyston jacky, což jsou vlastně RJ45 zásuvky, které se pak vkládají například do rámečků ve zdi vedle klasických 230V zásuvek.
  Co se týče zapojení, je dobré si vybrat beznástrojovou variantu, případně nástrojovou, k té ale musíte mít ještě tzv. boxer (cca 200Kč), pokud jich budete dělat víc jak 10, tak rozhodně doporučuji.
  Obě varianty mají na zadní straně takové komůrky pro jednotlivé drátky, které jsou označeny odpovídajícími barvami ve dvou variantách. My si vybereme zapojení označené písmenem B.

 5. Zdravim – na to že jsem si to přečetl a podival se na obrázky tak jsem to celé poczhopil hned – stručné jednoduché – perfektní.

 6. naprosto paradni, presne do detailu co jsem hledal. mockrat diky

 7. [...] http://www.pcblog.cz/clanek/378/jak-nakrimpovat-rj45-konektor-krimpovani [...]

 8. Pokud tohle přečtete, tak se mi podařilo díky Vám nacvaknout koncovku správně a napoprvé. Díky za super návod.

 9. Super návod – informací tak akorát, aby člověk, který v životě nekrimpoval, to bez problémů pochopil a udělal… Díky moc!

 10. Skvěle zpracovaný návod, i když jsem nikdy dříve nekrimpoval, podle tohoto postupu to byla hračka, díky.

 11. Pěkný a názorný návod.

  Mohu se zeptat proč trváte na normě 568B ? Podle A to nepojede?

 12. Super, dík!

 13. Zo steny mi trci ethernet kabel, ktory ma jednotlive zily dost siroke. Neviem ich zastrcit do konektora vedla seba, nezmestia sa.

  Co mam robit? Nastrelit konektor na normal kabel viem…

 14. Ado, pokud máte správný typ konektoru ke kabelu (rozdělení viz tento návod), mělo by se to povést. Jinak pochvala autorovi za přehledně sepsaný návod.

 15. Zdravim.
  Chcem prepojit router a access point. Je lepsie pouzit priame alebo krizove zapojenie?

  Dakujem za odpoved.

Zanechat odpověď