728b.gif

Instalace Apache pod Windows – nelze spustit službu

04.02.08 20:42 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 5189x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Nedávno jsem se opět dostal k instalaci klasické trojice Apache, PHP, MySQL na svůj počítač a překvapila mě nečekaná chybová hláška:

Only one usage of each socket address(protocol/network address/port) is normally permitted. : make_sock: could not bind to
address 0.0.0.0:80 no listening sockets available, shutting down
unable to open logs
Note the errors or messages above, and press the <ESC> key to exit. 7....

Ta vyskočila při prvním pokusu o spuštění Apache2. Když jsem službu zkoušel restartovat, nahlásil mi Apache2 Monitor stručné a nicneříkající:

Requested operation has failed.

V error logu Apache2 ani stopy po problémech, jal jsem se tedy hledat v Event Logu samotných Windows a objevil již trošku nápomocnější:

The Apache2 service terminated with service-specific error 1 (0x1).

apache01

Tato hláška se již dala úspěšně použít pro Google a skutečně jsem odhalil problém. Na vině byl při instalaci spuštěný Skype, který neváhal a ve své snaze se protlačit i přes nejvíce restriktivní NAT začal naslouchat i na portu 80/TCP, což je samozřejmě výchozí port pro Apache2, potažmo protokol http. Tento fakt je možno ověřit např. pomocí aplikace TCPView,ve které je třeba se pídit po procesu ve stavu LISTENING, v tomto případě tedy Skype, adresa nazevpocitace:http.

Pokud Skype vypnete a instalaci spustíte znovu, problém by měl zmizet – Apache2 totiž se totiž ve výchozím nastavení startuje automaticky jako služba, tudíž Skype už nebude mít možnost „přivlastnit“ si její TCP socket. Na způsob, jakým Skype zakázat „alokaci“ některých portů, jsem bohužel zatím nepřišel.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

4 odpovědí na článek Instalace Apache pod Windows – nelze spustit službu

  1. Díky !! Moc mi to pomohlo… :)

  2. Před chvilkou jsem nad tím koumal a tento blog mi ušetřil možná hodiny :-) Chtěl jsem Apache nastartovat po nějaké době a nic. Jak jsem vypnul Skype, vše OK. Díky

  3. Zařekl jsem se, když jsem před 10 ti minutami četl tuto stránku, po 2 hodinovém instalování a přeinstalovávání různých možných i nemožných verzí Apatche, protože jsem ho pořád nemohl spustit, že ti vyjádřím poděkování. Poděkování za to, že jsi mi ušetřil další dřinu a že mohu pokračovat dále v tom, co chci dělat s Apatchem, tak dík a máš můj obdiv :)

  4. Zdravím všechny.Mám taky problém se spuštěním Apache2.2.Vše jsem nainstaloval podle návodu (neinstaloval jsem poprve,ale asi po páté a vždy to šlo napoprve),ale když se má spustit Apach při startu widlí tak to hodí hlášku „PHP Startup:Unable to load dynymic library ‘C:dev/prog/php5/ext/php_oci8.dll’-Uvedený modul nebyl nalezen.“ Potom ještě vyskočí klasická hláška „V aplikaci došlo k problému a je třeba ji zavřít“.Ale přitom na tomto místě tento soubor je.Googloval jsem jako šílený,ale řešení ani stejný problém nikde nikdo neřešil.Prosím HELP!!!

Zanechat odpověď