728b.gif

Werner Schwab opět v Praze

10.02.08 17:40 | Kultura | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2243x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Theatre maskV novém roce uvedlo divadlo Komedie jedno z dalších dramat od Wernera SchwabaNadváha, nedůležité: Neforemnost. Děj se odehrává na Silvestra v jedné laciné putyce. U dlouhého stolu sedí skupina známých: profesor- humanista, který věří, že každý člověk je ze své podstaty dobrý; starší manželé – žena, co zoufale touží po dětech, a její homosexuálně orientovaný muž; manželský pár ve středních letech – buranský Kája bijící svou paní Hertu, která touží po lásce, a jejich prodejná dcera Pička. Všechny přítomné spojuje nespokojenost se svými životy. Sál je přeplněn nadmírou filozofování, a tam, kde rozumování nestačí, vypomůžou Kájovy pěsti. Nechybí paní hostinská, jejímž smyslem je zákazníkova plná spokojenost.

Do rozbouřené atmosféry vstupují krásní mladí partneři. Objednávají si drahé šampaňské a září nadmírou štěstí a spokojenosti, což kontrastuje se zoufalstvím protějšího stolu. Napětí rázem vyřeší nešťastné osazenstvo vrhnutím se na šťastlivce a zkonzumuje je. Kanibalismu se nezúčastnila jen Herta. Nakonec jí potká stejný osud.

Werner Schwab

Poslední část představení nás navrací před lidožravou scénu. Skupinka nešťastných lidí se chce alespoň na chvíli přiblížit ke svému protějšímu zářícímu stolu. Mladý pár se jim jen pohrdavě vysměje. Návštěvu této hospody pojal pouze jako recesi. Vyčerpaná Herta se podřezává sklem ze silvestrovského šampaňského.

Hra končí blýskajícími světélky vyrušujícími mrtvé jeviště. W. Schwab opětovně dává zamyšlení nad společností, nad nitrem člověka. Touha po štěstí donucuje k destrukčním činům. Protože když zničíme štěstí jiných, onen pojem se vytratí. Pak už není s čím srovnávat naše pocity. Člověk raději ničí, protože je to snadnější, než se snažit o vlastní iniciativu. Pocit fatálnosti nám vlastně vyhovuje.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď