728b.gif

Rychlá práce ve Windows #1 – Launchy

07.02.08 00:18 | Offtopic | autor: DXP (profil) | Čteno: 2364x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

LaunchyS přibývajícím počtem aplikací se člověk dostává do potíží s počtem ikon na všemožných panelech, sidebarech, složkách, záložkách a předložkách. Osobně takových panelů mám 11 plus nabídku Start, do které taky občas zabrousím. Poslední dobou se však snažím vystříhat se používání těchto, neboť jsem je nahradil jednoduchým ale mocným nástrojem Launchy. Tímto bych také rád poděkoval d4niXovi, který mě konečně inspiroval k jeho pořízení.

Jak to celé funguje? Launchy je panel podobný principem Start dialogu z Windows Vista – klávesovou zkratkou vyvoláte malé okno, začnete psát jméno požadované aplikace (adresáře, souboru, příkazu…) a Enterem potvrdíte její spuštění. Už netřeba lovit myší mezi stovkami ikon po stranách obrazovky velkého displeje. Nevím, jak daleké jsou možnosti hledání ve WinVI, každopádně Launchy nabízí poměrně pokročilé nastavení indexace a tudíž samozřejmě mnohem rychlejší a pohodlnější adaptaci vašim potřebám.

Po instalaci Launchy je třeba nastavit dva základní parametry:

  1. klávesovou zkratku pro vyvolání (a případné skrytí) Launchy dialogu – já jsem zvolil rychlé a jednou rukou dostupné WinKey+Q
  2. adresáře, které Launchy bude indexovat (tudíž, odkud chcete volat aplikace)

Launchy

Další parametry jsou samozřejmě doplňkové, nicméně jejich přítomnost je to, co z Launchy činí tak mocnou aplikaci – je možno totiž zvolit např. i typy souborů, které se budou indexovat (standardně je to pouze .lnk – tj. bežný zástupce) včetně adresáře (pomocí přípony .directory).

Launchy

Prvních několik desítek použití Launchy bude možná zdlouhavějších, protože ho budete muset učit. Pokud napíšete Outlook, ve výchozím nastavení vám Launchy nabídne cca 15 stejnojmenných adresářů všemožně rozházených po Documents and Settings, nicméně po několika vteřinách se vám pod dialogem pro psaní rozbalí seznam, ze kterého si můžete vybrat požadovaný objekt. Při příštím použití stejného slova vám Launchy hned nabídne vaši poslední volbu, při dalším pak už by se měl objevit Outlook již při napsání „O“ či „Ou“.

Další zajímavou vlastností Launchy je jeho rozšiřitelnost pomocí několika plug-inů, z mých oblíbených bych rád zmínil Controly (spouštění dialogů z Ovládacích panelů) a Runny (umožňuje spouštět commands jako z dialogu Run). Kompletní seznam plug-inů najdete na oficiálních stránkách.

Launchy

Ačkoliv Runny teoreticky umožňuje spouštět klasické příkazy, nepodařilo se mi Launchy přesvědčit, aby spustilo např. Správce zařízení – vypisovat celé „devmgmt.msc“ do dialogu Spustit je zdlouhavé, takže jsem si pomohl berličkou ve formě .bat souboru s výše uvedeným příkazem, který jsem pomocí Launchy také naindexoval. Stejně tak se dají zavolat jakékoliv další příkazy, se kterými by si Launchy případně neporadilo.

Má Launchy nějaké nevýhody? Tou zásadnější by pro někoho mohly být nároky na paměť RAM – v mém případě činí spotřeba něco málo nad 30MB, nicméně při dnešní téměř úsměvné ceně DDR2 modulů bych toto v potaz nebral. Protihodnotou za paměťové nároky je potom pohádková rychlost, i na mých WinXP v dezolátním stavu je vyskočení dialogu stejně svižné jako např. u dialogu Spustit. Zpočátku vám možná Launchy příjde trošku líné, to se však časem spraví, až se dokončí indexace všech vybraných adresářů. A to je k této „utilitce“ asi vše – pokud chcete s počítačem pracovat o něco svižněji, rozhodně Launchy vyzkoušejte, do krve to přejde rychle.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď