728b.gif

Strana zelených – podezřelý průlom bariéry

24.12.07 13:39 | Politika | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2000x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Strana zelenýchV české společnosti působí již přes deset let, avšak teprve pár let se pohybuje ve vysoké politice. Vždy vzniká velký otazník, jakým směrem se bude ubírat politická strana vytvořená z některého nesyntetického hnutí. Hnutí zelených se skládá z velice rozličných názorových skupin, což snižuje akceschopnost politické strany jako celku. Ale jaká dnešní politická strana nemá vnitřní proudy?

Jak dobře víme, ač u nás již 17 rokem probíhají demokratické volby, neznamená to, že se uskutečňují za stejných podmínek pro všechny kandidáty. Co rozhoduje? Samozřejmě, že mediální prezentace jednotlivých stran. Velké strany dostávají o dost větší prostor v masmédií nežli strany malé, nehledě mají i více finančních prostředků. Vše jest způsobeno přirozeným tlakem stávajících parlamentních stran, kteří si za každou cenu chrání svou doménu a nechtějí vpustit mezi sebe novou sílu.

Aby bylo jasno, pokládám zvolení strany zelených do poslanecké sněmovny přinejmenším za záhadné. Pochybnosti mi dodávají čísla z průzkumů veřejného mínění dodávaných speciálně pro Českou televizi. O co šlo? ČT jako vždy před volbami dává k dispozici značný prostor pro jednotlivé kandidující strany. Do předvolební debaty se mohli dostat lídři, jejichž strany překračovali v průzkumech 5% hranici. Strana zelených dosahovala dle průzkumů v lednu 2006 něco přes 3% a naráz měsíc poté již přes 5%. Díky tomuto skoku dostává prostor v ČT a následně i v ostatních masmédií a již v březnu útočí dle průzkumů na 10% hranici. Co se stalo? Ten následný velký skok z února na březen jsem se skřípěním zubů pochopit jako reakci na nově získaný prostor. Ale co ten fatální obrat mezi lednem a únorem? V tomto období se přece nic překotného, co by znamenalo přirozený nárůst preferencí pro SZ neudálo. Že by megastatistická odchylka? Či si lidi bezděky rozhodli volit zelené? Či vše mělo příčinu v něčem úplně jiném?

Hlavní otázkou zůstává, kdo měl zájem na vstup SZ do parlamentu. I za pomoci uplynulého roku a půl od voleb můžeme rekapitulovat. Samozřejmě sama SZ má zájem vstoupit do dveří poslanecké sněmovny- jen tak bude moc hájit svůj program silnějšími prostředky. Nemůžu vynechat z podezření lobbystické kruhy, kterým by z uskutečňování zeleného programu plynuly zisky.

Z politického hlediska bylo jasné, že nově vyklizený prostor po Unii svobody-Demokratické unii zůstává neobsazený, rozložil by se nejspíš mezi jiné drobné strany, které by se do parlamentu nedostaly. Což by pomohlo ostatním parlamentním stranám.

Strana zelených - Martin BursíkKomu však vstup SZ do dolní komory parlamentu mohl nejvíce situaci zkomplikovat? Tomu, komu hrozilo přelití svých preferencí právě zeleným. O tom, že by nová alternativa mohla oslovit voliče ODS se dá pochybovat- možná sebrala straně hrstku mladých voličů, ale jinak ne, volič ODS je voličem stálým, nerad experimentuje, zelení by pro něj byla cesta do neznáma. Mohli snad znamenat ohrožení pro komunisty? Nemyslím, zde platí zcela to samé jak pro ODS. Musíme zapátrat jinde. Že by konzervativní voliči křesťanských demokratů šli rázem volit zastánce adopcí dětí pro homosexuální páry či podporovatele legalizace marihuany? Možná, kdyby je osvítil Duch svatý, jináč ne. Tak nám zbývá jen ČSSD. Ta má velice nepevnou voličskou základnu a shodné body se zelenými. Právě jim zelení ubraly preference. Měla na tom zájem ODS, ze strachu z již hypotetické třetí prohry se socialisty? Nevím, nutno přiznat, že i pro ně Zelení znamenají problémy. To že dnes s nimi spolupracují bylo způsobeno nutností- bez nich by trvalejší vládu zkrátka nesestavili.

Jestli jste se těšili na odpověď, tak Vás musím zklamat, já ji neznám. Vše vypadá na aktivitu zájmových proudů- možná, že jen skutečně stačilo dát nějaký peníz na zmanipulování únorového průzkumu. Nebo že by náhoda? Každý ať si udělá obrázek sám, u mě přetrvávají pochyby.

Výsledkem dnes je, že 6 zelených poslanců sedí ve sněmovně a jejich strana si již vybudovala patřičné zázemí v českém prostoru. Svůj program se snaží hájit ve vládě, a já myslím, že v některých oblastech velice úspěšně. Jinde však chybí jistá dávka profesionality a odbornosti. Ale co, jsou zde nový, avšak stát-občané na to doplácejí. Stačí si vzpomenou na začátky dnes vrcholových politiků, kdy o profesionalitě taktéž nemohlo být řeči. Šlo o podobný případ. Zajímavé bude pozorovat, kam se zelení nakonec přikloní, zda opustí hnutí a plynně zestraniční či u nich strana zehnutní. Uvidíme. Otevřená zůstává otázka, zda by nemělo dojít ve volebním zákoně ke změnám, aby se volby staly spravedlivějšími a čestnějšími než je tomu nyní.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď