728b.gif

SMS jízdenka – vyšší daňová sazba

12.02.08 21:23 | Offtopic | autor: Longer (profil) | Čteno: 2995x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Automat na lístkyUž je tomu několik týdnů, co Dopravní podnik hlavního města Prahy zavedl pojem SMS jízdenka. Jedná se o službu, díky níž nemusíte čekat u jízdenkového automatu dlouhé fronty a hledat po kapsách drobné. Stačí, když pošlete z vašeho mobilního telefonu SMS se zvýšenou tarifikací a po chvilce vám přijde zpět platná jízdenka. Cena SMS jízdenky je stejná jako u klasické papírové jízdenky a má i stejnou platnost.

Podmínkou pro použití této služby jsou povolené takzvané Premium SMS u vašeho mobilního operátora, které si můžete aktivovat zavoláním na jeho bezplatnou telefonní linku.

Málo lidí si však uvědomilo, že Premium SMS je zatížena vyšší sazbou daně, stejně jako telekomunikační služby, což znamená, že základ daně je nižší než u běžné papírové jízdenky. To přímo vybízí k používání lidmi, kteří mají svůj mobilní telefon veden v podnikání a jsou plátci daně z přidané hodnoty. Ve skutečnosti vás pak vyjde jízdenka přibližně o 3 koruny levněji, což určitě potěší většinu nespokojených daňových poplatníků, jako jsem například já.

O SMS jízdenku zažádáte odesláním krátké textové zprávy ve tvaru DPT na telefonní číslo 9020626 , ta vám bude zhruba po jedné minutě zaslána zpět. Pokud by se vám náhodou stalo, že si jízdenku omylem smažete, můžete využít služby jejího opětovného zaslání. Formát této SMS zní DPTA a je odesílán na telefonní číslo 9000606.

Když to shrneme, tak je služba SMS jízdenka velmi zajímavým nápadem a už od jejího počátku je velmi hojně využívána, dopravní podnik si od této služby slibuje nižší počet cestujících, kteří využívají pražskou hromadnou dopravu zdarma. Jediným jejím neduhem je občasná přetíženost systému, která vede ke větší latenci mezi odesláním požadavku a přijetím samotné jízdenky. Doufejme, že také s tímto problémem si dokáže dopravní podnik časem poradit.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď