728b.gif

Rychlá práce ve Windows – Total Commander

18.02.08 15:18 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 4491x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Total CommanderTéměř každý, kdo v počítači operuje s větším množstvím dat, se zajisté velmi rád drží starého dobrého modelu dvou oken pro práci se soubory, dnes nejhojněji reprezentovaným Total Commanderem. Popularita TCMD (či jemu podobných kolegů) tkví kromě koncepce dvou oken také v ohromném množství klávesových zkratek, díky kterým je možno během chvíle provést velké množství úkonů. Tento článek pak nebude nějaký univerzální návod na TCMD typu „tohle je nejlepší“, pouze přehled úprav a mých oblibených nastavení a klávesových zkratek, které jsem s odstupem času shledal užitečnými. Mojí hlavní snahou při práci s TCMD je nepotřebovat vztáhnout ruku k myši.

Základní nastavení

Pokud si někde načisto nainstaluji TCMD, první místo, kam zamířím, je bezpochyby nastavení. V prvním kroku vypínám zbytečnou tlačítkovou lištu, stejně tak lištu s disky a lištu s funkčními klávesami – snad každý ví, kolik má v počítači disků, jaká mají písmena a stejně tak dobře ví už z dob nějaké M602, že pomocí F5 se kopíruje. V kartě Zobrazení zapínám zobrazení skrytých a systémových souborů, důvod zřejmě netřeba vysvětlovat. Na kartě Pozice změním zobrazení velikostí souborů a adresářů na dynamické x.x, adresáře o velikosti desítek GB pak nejsou zbytečně roztáhlé. V druhé části nastavení – Funkce - přepínám TCMD do „Windows standard“ módu, přeci jen jsem zvyklý občas soubory drag’n'dropnout do jiné aplikace (Foobar, Outlook či cokoliv jiného v Taskbaru). V kartě Rychlé hledání volím „Pouze písmena“, čímž činím prohledávání adresářů funkčně stejné jako v klasickém Průzkumníkovi. Poslední věc, kterou měním hned na začátku, je jedna vlastní klávesová zkratka, a to „F2″ pro přejmenování (opět – jako v Exploreru) – příkaz cm_RenameOnly.

Klávesové zkratky – navigace a výběr

F3 – Zmiňuji zde zobrazení souboru v textovém prohlížeči Lister především proto, že ze všech textových editorů, které jsem měl tu možnost použít (notepad, notepad++, notepad2, pspad atd.) je suverénně nejrychlejší – zobrazení logu o velikosti téměř 1GB pro něj byla otázka asi 3 vteřin, podobně na tom byl s vyhledáváním.

Alt + F1/F2 – Výběr disku na levé/pravé straně TCMD. Ačkoliv je tato zkratka opět historická, setkávám se s tím, že spousta uživatelů ji nezná. Právě díky této zkratce je zcela zbytečná lišta s disky. Pokud při vyvolání výběru napíšete „\“, přesunete se do Míst v síti, což taky může být užitečné.

-/+ – Maska, opět historická záležitost – pomocí ní je možno rychle označit, resp. odznačit potřebné soubory. V nastavení (Funkce – Výběr tlačítkem Num +) je možno specifikovat i označení adresářů, nicméně tuto volbu jsem ponechal vypnutou. Pro označení všeho je totiž možno použít Windowsí zkratku Ctrl + A a naopak se někdy hodí označit jen soubory a adresáře nechat neoznačené.

Insert/Space – Selektivní označování, výběr jednotlivých položek. Mezerník vám narozdíl od Insertu současně i počítá velikost označených položek, což však někdy může být na škodu, zvláště, když vnitřek označených adresářů čítá stovky tisíc souborů.

(levý) Alt + Shift + Enter – Mnou teprve nedávno objevená zkratka, díky které můžete nechat TCMD vypočítat velikost všech jednotlivých souborů/adresářů v aktuálním adresáři. Velice užitečné při hledání „viníka“ zaplněného disku.

Alt + Enter – Vyvolá dialog Vlastosti podle označeného souboru/adresáře.

Shift+Home/End – Spousta lidí si kupodivu nezvykla na tuto zkratku, díky které je možno označit vše nahoru/dolů od aktuálně vybrané položky. Stejně tak je možno Shift kombinovat se šipkami (např. pomocí Shift + End vybrat posledních x položek a potom přes Shift + UP tento výběr zúžit).

Ctrl + R – Díky této kombinaci lze obnovit obsah aktuálního adresáře (náhrada za klávesu F5 z většiny ostatních aplikací pro Windows).

Tab – Ano! I tuhle zkratku pro přepínání mezi okny kdekdo vůbec nepoužívá.

Ctrl + T – Otevře novou záložku; díky nim je možno mít rychle po ruce mnoho důležitých adresářů.

Ctrl + Tab – Stejná funkce téměř ve všech aplikacích, ani v TCMD tomu není jinak – pomocí této kombinace je možno se postupně doprava přepínat mezi záložkami v aktivním okně. A jako i jinde, díky Ctrl + Shift + Tab je možné se naopak posunout vlevo.

Ctrl + W – I zde se TCMD drží „konvence“ a tato zkratka zavře aktuální záložku.

Backspace – Aneb jak pomocí vteřiny vyskočit z 10. úrovně do root adresáře na disku. Díky Backspace se snadno přesunete o adresářovou úroveň výše.

Alt + F7 – Další „veterán“ ještě z dob DOSu – vyhledávání. Oproti Windows s rozkošným a neuvěřitelně otravným psím pomocníkem trvá vyhledávání i ve velkém množství dat jen pár desítek vteřin. Výsledky je pak možno všemožně hromadně zpracovávat – vypsat do jednoho okna a následně jednoduše zabalit, odstranit atd.

K navigaci by asi bylo dobré dodat, že tak, jak jsem popsal nastavení TCMD v úvodu, má práce vypadá především tak, že si vyberu disk a poté pouhým (rychlým) psaním hledám daný adresář, soubor. Takže např. následovně: ALT + F1, „c“, „win“, Enter, „sys“, Down, Enter, „x26″ a jsem u encoderu „x264vfw.dll“, který jsem hledal. Rychlé, že?

Klávesové zkratky – práce se soubory

Alt + F5 – Zabalí označené soubory do archivu pomocí zvoleného algoritmu. Má to však jednu nevýhodu, v TCMD se mi nepodařilo specifikovat maximální velikost jednoho archivu, tudíž pro tyto účely (typicky vypalování na DVD) musím vše naklikat ve WinRARu. Pokud byste někdo vědeli, jak toto v TCMD ošetřit, zmiňte se o tom do komentářů.

Alt + F9 – Obrácená operace k předchozímu, touto zkratkou rozbalíte označené archivy do druhého okna.

Ctrl + F – Vyvolá dialog oblíbených (Favorite) FTP spojení

Ctrl + N – Vyvolá dialog pro nové FTP spojení.

Ctrl + P/J – Vloží do příkazové řádky adresu k nadřazenému adresáři vybrané položky/název položky. Dohromady pak tedy vloží do řádky celou adresu k danému souboru/adresáři. Užitečnost těchto zkratek doceníte především při práci na FTP.

Ctrl+ B – Změní zobrazení daného adresáře na rekurzivní výpis všech souborů. Skvělé, pokud máte x adresářů, v každém x archivů a vše chcete najednou rozbalit.

Alt + F8 – Vzhledem k tomu, že procházení adresářovou strukturou je dáno jen písmeny, ztrácíte tím možnost se dostat do příkazové řádky. K tomu slouží právě tato zkratka. Vzpomněl jsem si na jeden malý detail – pokud byste se pomocí této řádky chtěli v TCMD dostat na síťový disk, je třeba před adresu napsat „cd“, jinak se vám otevře klasické okno Exploreru.

F5, F2 – Stejně, jako jsem se podivoval nad neznalostí Tabu, tak mě překvapilo, že mí známí nepoužívají kopírování do fronty a místo toho v poklidu pustí 5 souběžných přenosů z jednoho média (opět DVD), aby následně zjistili, že přenosová rychlost klesla na cca 1/10 své nominální hodnoty. Výhodou kopírování do fronty je kromě jiného také fakt, že si člověk může v poklidu „naklikat“ do fronty tolik dat, kolik potřebuje, aniž by každým dalším kopírováním celý proces exponenciálně zpomaloval. Stejně tak je následně možno omezovat rychlost přenosu, pozastavit jej, či sledovat/upravovat obsah fronty. Fronta také najde uplatnění, když potřebujete z nějakého místa nejdříve odsunout velké množství dat a následně tam nahrát data nová (USB disk), což může trvat i několik hodin, a vám se nechce čekat na ukončení odsunu.

Klávesových zkratek je samozřejmě v TCMD mnohem více – jak těch implicitních, tak těch, které si uživatel může nadefinovat sám. Jeden z mých přátel např. hojně používá zkratku, která pro označený soubor/adresář rovnou zkopíruje do clipboardu adresu k němu – já jsem toto zase tolik nepotřeboval, spokojil jsem se s kopírováním z příkazové řádky.

Závěr

Osobně předpokládám, že ostřílený TCMD harcovník si odsud neodnese nic nového, výše napsané zkratky a postupy jsou podle mě takovým „základem“ rychlé práce v TCMD. Přesto se však v mém okolí našla spousta lidí, kteří TCMD sice používají (protože jim ho tam někdo chytrý nahrál, řekl jim, že „to je lepší než nějakej Explorer„, ale proč, to už nedodal), ale stejně po jeho spuštění uchopí myš a vše si poctivě a zdlouhavě naklikávají. Právě pro ty je tento stručný průvodce, díky kterému by se i oni té myšky, alespoň při „honění souborů po počítači“ mohli zbavit.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď