728b.gif

Jak krimpovat N a RSMA konektory?

23.02.08 23:07 | Hardware | autor: Longer (profil) | Čteno: 14315x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (2 hlasů, prům.: 1.50)

Krimpování N a RSMA konektorůTi z vás, co jsou připojeni k internetu bezdrátově, tyto konektory jistě důvěrně znají, většina z vás si je ale koupila už pevně spojené s konci kabelu konkrétní délky. Napadlo vás ale, že by se dala jejich délka přizpůsobit? Nebo máte problémy při prostrčení N konektoru dírou v okně? Nakrimpujte si svůj vlastní kabel, v tomto článku vás naučíme jak na to.

Vysokofrekvenční kabely

Při výběru kabelu nás budou zajímat následující informace.

Frekvence, pro kterou je kabel určen. Předpokládám, že většina z vás bude chtít vysílat na běžných ISM pásmech 2,4GHz a 5GHz, proto vybereme kabel určený pro to pásmo, které plánujete využít. Já osobně nejvíce doporučuji používat kabel s označením RF240, pro obě pásma má velmi dobré vlastnosti.

Další důležitou hodnotou je útlum kabelu na metr, ta určuje o kolik vyzářeného výkonu aktivním prvkem (např. PCI kartou) přijdeme každým metrem kabelu. Většinou se tato hodnota pohybuje od 0,35 dB/m do 0,70 dB/m.

V závislosti na výše zmíněných vlastnostech se kabely liší průměrem, nejobvyklejšími průměry jsou 5 a 6 mm. Jako zástupce kabelů s průměrem 5mm jmenujme například LX195 a C195. Nejznámějším 6mm kabelem je jistě RF240, případně jeho úspěšná napodobenina TriLAN240.

Konektory

Při výběru konektoru pro nás bude rozhodujícím faktorem průměr kabelu, na který budeme chtít konektor nasadit. Dále zvolíme správné protikusy, proti těm co koukají z antény a ze zařízení. N konektory jsou obvykle označeny male/female (samec/samička). U SMA konektorů je to trošku složitější, existují vlastně 4 druhy SMA, SMA opačný, RSMA a RSMA opačný. Vzhledem k tomu, že většina aktivních prvků je osazena konektorem RSMA opačný, budeme většinou k němu nakrimpovat konektor RSMA. Ve vyjímečných případech, kterými jsou například aktivní prvky LinkSys se můžeme také setkat s konektory TNC-RP. Postup krimpování těchto konektorů je obdobný, konkrétně se jím však zabývat v tomto postupu nebudeme.

Krimpovací kleště

Je nutné, aby krimpovací kleště, které plánujeme použít, měly čelisti určené pro správné slisování objímky konektoru. Pro konektory určené na 5mm kabel, to budou čelisti s označením .541 (5,41mm), objímky konektorů na 6mm kabely se budou nejlépe lisovat čelistmi s rozměrem .648 (6,48mm).

Pájka

Bez páječky se při krimpování tohoto druhu konektorů neobejdeme, nejlépe nám poslouží transformátorová pájka, případně nějaká výkonnější mikropájka. K pájce si připravíme také cín a hlavně kalafunu.

Smršťovací bužírka

Pokud chcete, aby výsledný produkt vypadal profesionálně a aby byl konektor ještě pevněji připevněn ke kabelu, doporučuji použít ke konečnému překrytí objímky smršťovací bužírku. Aby se bužírka smrštila, musíme jí zahřát na patřičnou teplotu, k tomu je dobré mít po ruce zapalovač. Pokud máme všechny zmíněné věci pohromadě, můžeme začít vyrábět kabely.

N konektor

Na konec kabelu navlíkneme nejdříve kus smršťovací bužírky o délce zhruba dvojnásobku objímky konektoru a hned za něj navlíkneme objímku.

Krimpování N konektoru

Odizolujeme přibližně 15mm pláště kabelu, opletení přehneme směrem od konce kabelu a seřízneme zhruba polovinu obnažené izolace vnitřního vodiče.

Krimpování N konektoru

Nasadíme na středový vodič měděnou špičku a přiložením konektoru zkontrolujeme, zda je při úplném nasazení konektoru špička v rovině se šroubením konektoru. Pokud tomu tak není, upravíme délku středního vodiče, tak aby to vyšlo. Jakmile máme definitivně upravenu délku vodiče, můžeme se vrhnout na pájení. Vezmeme si pájkou malé množství cínu a kalafuny a při úplném nasazení špičky zapájíme dírku v části, v níž je zasunut kabel. Cín by po chvilce zahřívání měl zatéci do dírky a vyplnit dutinku mezi vodičem a středem. Necháme vychladnout a zkontrolujeme tahem pevnost pájeného spoje.

Krimpování N konektoru

Nyní je čas na nasazení konektoru na napájenou špičku. Jeho konec by měl sahat až k svrchní bužírce a špička by měla být v rovině se šroubením konektoru.

Krimpování N konektoru

Dalším krokem je zkrácení opletení aby po přetažení objímkou nelezlo z jejích okrajů. Nejlépe se to dělá ostrými štípačkami, dají se použít také nůžky.

Krimpování N konektoru

Když máme připraveno opletení, můžeme přes něj převléci objímku a nalisovat jí krimpovacími kleštěmi na konektor.

Krimpování N konektoru

Krimpování N konektoru

Potom už jen přetáhneme opatrně smršťovací bužírku přes nalisovanou objímku a ohříváme jí zapalovačem než se smrští. A máme hotovou jednu stranu kabelu, hurá!

Krimpování N konektoru

Krimpování N konektoru

RSMA konektor

Postup krimpování RSMA konektorů je velmi obdobný. Prvním krokem je opět nasazení smršťovací bužírky a objímky konektoru.

Krimpování RSMA konektoru

Dále je potřeba odizolovat krycí vrstvu kabelu o délce přibližně 10mm, ohnout opletení směrem od konce kabelu a odizolovat zhruba polovinu obnažené vnitřní izolace.

Krimpování RSMA konektoru

Na konec středního vodiče nasadíme střed konektoru a ověříme, zda jeho konec bude po nasazení konektoru v rovině s plastem uprostřed konektoru, případně upravíme délku středního vodiče. Pomocí pájky, cínu a kalafuny zapájíme jeho otvůrek.

Krimpování RSMA konektoru

Nasadíme konektor.

Krimpování RSMA konektoru

Opletení ohneme ke konektoru a upravíme jeho délku aby nepřesahovalo vymezený prostor pro něj.

Krimpování RSMA konektoru

Přetáhneme objímku a nalisujeme ji na konektor krimpovacími kleštěmi.

Krimpování RSMA konektoru

Krimpování RSMA konektoru

Opět přetáhneme přes objímku smršťovací bužírku a smrštíme jí pomocí zapalovače. Další konektor je hotov.

Krimpování RSMA konektoru

Krimpování RSMA konektoru

Závěrem

Snad tento návod někomu z vás pomůže k nakrimpování mnoha kvalitních kabelů. Po dokončení krimpování je dobré každý kabel proměřit ohmmetrem zda není někde spojen střední vodič s opletením.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Jak krimpovat N a RSMA konektory?

  1. zdaravim kabely jsou v obchodě docela drahe a zajimalo by mě jak tohle vyrobou ušetřit mam doma koaxialy ale to asdik nebude fungovat, a kde to sehnat konektory atd. ? A mate na doporučeni nějakou wifi ktera pujde jako klient a přes jr 45 počitač mam daleko, tak usb je slabe, a pak jakou antenu asik bude jen směrovaci ale jaka? , jde mi o to jse připojit na vzdalenějši fiwi cca 300m max 500m,předem diky za odpověd

Zanechat odpověď