728b.gif

Vista Pain #4 – Nároky na diskový prostor

09.03.08 14:19 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 2617x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

vistaPainJednou z nejvýznamnějších novinek ve Windows XP byla služba Obnovení systému (System Recovery), která do jisté míry sledovala uživatelovy kroky a před zásadními kroky při práci s počítačem (aktualizace ovladačů, instalace aplikací) vytvářela body obnovení, což byly „sady“ systémových a ostatních důležitých souborů. K těmto bodům se bylo možno vrátit např. v případě instalace nepovedeného ovladače.

U Windows Vista šel v tomto směru Microsoft ještě dále a povýšil službu na Ochranu systému (System Protection). Tato kromě aktivního vytváření bodů obnovení (každou půlnoc + před výše uvedenými zásahy do systému) také monitoruje zvolené oddíly a na nich zachovává veškerou historii adresářové struktury. K těmto zálohám se pak je možno velmi pohodlně vrátit pomocí položky Předchozí verze ve vlastnostech jednotlivch adresářů.

Tato služba s sebou však nese jednu velkou nevýhodu – sledování je možno nastavovat pouze a jedině na celé oddíly (nepodařilo semi zjistit, jak se omezit pouze na některé adresáře) a předchozí verze celého disku po krátkém čase naberou takřka nechutných rozměrů. Což je přesně místo, ve kterém většina uživatelů začne nadávat, že „ta Vista zabírá X desítek GB na disku, zlatý XPčka“.

Vista Pain 4

Na následujícím obrázku si můžete všimnout, že všechny soubory na disku zabírají něco málo přes 51GB, volného místa je však pouze 69.8GB. Rychlejší počtáři se teď již zajisté dobrali k tomu, že „někde“ zmizelo monstrózních 18GB místa!

V tuto chvíli nastává určité dilema. Tato funkce je samozřejmě praktická (např. na Dokumenty je doslova k nezaplacení), dokud je na disku dostatek místa, není důvod ji vypínat. Problém však nastane právě při prostorové krizi, kdy uživatel musí zvážit, zda-li oželit ochranu systému, anebo najít jiná data na smazání. Přidruženou nevýhodou je pak fakt, že vypnutím Ochrany systému se bůhvíproč i deaktivují Body obnovení. Určitým řešením je potom pouze jednorázové vypnutí, kdy se smažou všechny předchozí verze a je možno začít se zaplňovacím kolotočem znova. Samozřejmě takto se pouze oddaluje nevyhnutelné, pokud časem plánujete na systémový oddíl umisťovat další vlastní data.

Službu ochrana systému nad systémovou partition je možno vypnout následovně:
Start -> Ovládací panely -> Systém -> vlevo nahoře Ochrana systému

Zde stačí odebrat z ochrany požadovaný disk a stisknout OK.

Vista Pain 4

Po krátkém přemýšlení pak Windows smažou veškeré předchozí verze a místo na disku je uvolněno.

Vista Pain

Osobně nechápu, proč je tato skvělá služba spojena dohromady s Obnovením systému, stejně tak mi uniká fakt, proč je Vista omezena na ochranu pouze jednotlivých oddílů. Hned z patra mě napadá x způsobů, jakým učinit Ochranu systému daleko flexibilnější, např. možnost specifikovat jen jednotlivé adresáře, pokročilou správu – omezení max. velikosti, kterou zálohy mohou zabírat (volitelné separátně pro adresáře), nebo možnost si tyto zálohy jednoduše procházet/zobrazovat. Třeba se dočkáme u Service Packu 2…

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď