728b.gif

Citáty: Václav Havel

12.03.08 18:07 | Politika | autor: MichMach (profil) | Čteno: 3252x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Václav HavelV minulém seriálovém článku perlil Václav Klaus. Dneska se zaměřím na jeho prezidentského předchůdce. Úmyslně jsem vybral několik méně známých o to však zajímavějších výňatků z ústních projevů. Předem upozorňuji, že nic není smyšlené, vše se dá dohledat.

Něco z Letné 1989:

„Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, ze chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte…“ (případný komentář by byl delší než citát)

„Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem.“

„Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme jen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naší povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat.“

Sliby – chyby:

„Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.“ (prezidentoval s malou pauzou 3 volební období od prosince r. 1989 do března 2003, životní úroveň na začátku 90-tých let skutečně klesla)

„Slibuji na svou čest a svědomí věrnost Československé socialistické republice.“ (část Václavova prezidentského slibu z 29. 12.1989)

Obhajoba bombardování Jugoslávie:

„Když půjdete po ulici a někdo tam bude bít těhotnou ženu, taky mu pomůžete.“

„Humanitární bombardování.“ (asi pozůstatek myšlenek z dob psaní absurdních dramat)

Trocha filozofie:

„Nejlepší cestou k vlastnímu neštěstí je zakrývat si oči před neštěstím jiných.“

„Člověk by se měl chovat tak, jak si myslí, že by se měli chovat všichni.“

„Mír neohrožují zbraně jako takové, ale lidé, kteří je konstruují, instalují a jsou ochotni je použít.“

„Člověk prostě není Bůh a hra na něj se mu krutě mstí.“

„Absurdní divadlo o té doby u nás bylo vlastně divadlem realistickým, protože doba byla ještě absurdnější.“ (o bývalém režimu)

„Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu.“

Opravdu zvítězila u pana Havla pravda a láska nad lží a nenávistí?

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď