728b.gif

Flashování nové verze BIOSu řadiče SATA

09.03.08 17:32 | Hardware | autor: freeJarda (profil) | Čteno: 3839x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

KouwellJiž delší dobu mám v počítači více disků, které postupem času zabraly všechny výstupy na desce integrovaného SATA řadiče. Rozhodl jsem se proto pro zakoupení rozšiřujícího SATA řadiče do slotu PCI. Nejlepší poměr cena/výkon v té době nabízel řadič Kouwell KW-571S-4. Musím vyjádřit spokojenost s dosavadní funkčností tohoto hardwaru. Problém s ním nastal až nedávno, kdy jsem se k němu pokusil připojit HDD Seagate Barracuda 7200.10 s kapacitou 750GB.

Po fyzickém připojení disku k řadiči jsem zapnul počítač, ten začal spokojeně bootovat až do chvíle, kdy došlo na inicializační obrazovku řadiče. Na tomto screenu s nadpisem Sil3114 a výpisem připojených disků se bootování zastavilo. U nově připojeného disku se vůbec nezobrazila jeho kapacita.

Po chvíli hledání na internetu jsem dospěl k řešení. Je potřeba provést upgrade (přeflashování) biosu řadiče.

K provedení tohoto upgradu budete potřebovat stáhnout následující soubory:

  • poslední verzi biosu (link)
  • BIOS Update Utility for DOS – UpdFlash (link)
  • FreeDOS (link)

Předem upozorňuji, že tento postup je použitelný pouze pro rozšiřující řadiče, nelze ho použít pro chipsety řadičů integrovaných na základní desce

Připravte si naformátovanou disketu, rozbalte FreeDOS a pomocí BIN\INSTALL.BAT vytvořte spouštěcí disketu. Dále na ní zkopírujte .bin soubor biosu (v mém případě soubor „5403.bin“) a program UPDFLASH.EXE. Disketu manuálně uzamkněte a nabootujte z ní do FreeDOSu. V příkazové řádce zadejte:

updflash.exe 5403.bin

Pokud se podařilo nahrát nový bios, program ohlásí na konci procesu kód 0 (pro další parametry programu UpdFlash doporučuji přečíst přiložený ReadMe soubor).

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Flashování nové verze BIOSu řadiče SATA

  1. Ano, presne takovy problem mam tez a ceka me to take. 500GB HDD jeste bere, ale 1TB nikoli (ikdyz pokud se HDD pripoji az po detekci, funguje zcela bez problemu).

    Bohuzel nemam FDD, takze si nejakou zkusim pujcit nebo se pokusim nekde sehnat Windows, ale jejich instalace je az prilis casove narocna.

Zanechat odpověď