728b.gif

Antiklimax – divadlo Komedie

18.03.08 22:12 | Kultura | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2908x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

AntiklimaxV Praze můžeme shlédnout nejrozmanitější divadelní představení. Já pravidelně navštěvuji divadlo Komedie a musím říci, že jsem zatím ani jedné účasti nelitoval.

Dnes bych Vás rád seznámil s hrou Antiklimax. Autorem tohoto divadelního dramatu je Rakušan Werner Schwab, jeden z nejvíce provokujících rakouských umělců. Jeho hry v sobě obsahují bizardnosti všeho druhu. On sám to však bere jako podání zrcadla dnešní společnosti. Swab se nezastavuje před ničím. Neexistuje pro něho tabu. Jeho tvorbu bezpochyby ovlivnilo rodinné zázemí: jeho matka – katolička. Otec – během éry Třetí říše, měl být předurčen jako oficiální ploditel arijské rasy.

Hry se odehrávají v stísněném prostoru, který zaplňuje atmosféra bezmoci a sexuálního pudu. Ten je nejdůležitější a řídí vše ostatní. Pro Swabův jazyk je charakteristický rychlý spád nekonvenčních spojení (mluvení o vnitřnostech, fekáliích, genitáliích atd.). Jeho smrt v roce 1994 vše podtrhuje. Wernera Swaba nalezli udušeného vlastními zvratky.

Antiklimax

Antiklimax, jako i mnoho jiných představeních v divadle Komedie, se odehrává v hledišti, vy sedíte na jevišti. Učinkuje 5 herců, kteří ztvárňují 8 postav. Hlavními aktéry je rodina. Otec – namyšlený buran, milovník dechovky a zneuživatel své dcery. Matka – hysterka, věřící, sloužící otci a vše potírající sádlem. Syn – neukojený puberťák, co celou divadelní hru promasturbuje. Dcera – psychicky labilní a vyčerpaný člověk, zneužívaná nejen svým otcem. Vypravěč, který se mění v průběhu hry v doktora(”lékařsky” prohlíží dceru a pak si se synem společně „pohoní„, nakonec ho dcera udáví chlebem se sádlem), dále vystupuje kněz (má znovu přivést k poslušnosti dceru, avšak ta ho psychicky likviduje) a policejního vyšetřovatele (ten vyšetřuje podezřelé rodinné praktiky, rodina ho úspěšně uplatí dcerou).

Na konci se dcera celá namaže sádlem a jim taktéž udusí svou matku. Následně umírá i otec a dcera. Zbude nakonec jen syn. To je děj ve zkratce. Avšak za každým dějem se skrývá nakousnutí lidských podvědomých témat: o morálce a smyslu života. Swab nám nenabízí odpověď, ale už samo nastolení těchto otázek, činní hru obohacující.

Musím přiznat, že během divadelních her občas ztrácím pozornost, ne však při této, celé představení Vás úplně vtáhne do děje. A vzbudí silné libé a nelibé pocity. O zasmání se absurdním situacím nebudete mít nouzi. Toto představení bych doporučil spíše lidem tíhnoucím k vnitřním otázkám lidské existence. Hru uvádí pražské divadlo Komedie.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď