728b.gif

Aktuální instalační CD Windows XP – snadno a rychle

26.12.07 13:42 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 5337x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Instalační CD Windows XPZa posledních 14 dní mě potkala instalace Windows XP častěji než obvykle, ať už na nový počítač pro známé nebo čistě pro testovací účely. Samotná instalace na dnešních strojích je již poměrně svižná záležitost, nicméně následný proces stažení a instalace bezpečnostních záplat ze stránek Windows Update dokáže celý proces protáhnout ještě dvojnásobně.

S instalací Office, .NET (popř. Service Packů na ně) nebo třeba nového Windows Media Playeru se pak odemykají další a další hotfixy, které je doporučeno vlastnit – celkem se množství oprav a vylepšení (pro WinXP SP2, srpen 2007) vyšplhá někam k číslu 120, velikostí asi 150MB. Již nějakou dobu tedy využívám služeb aplikace nLite, která dovoluje do instalačního CD poměrně jednoduše (dokonce metodou drag’n'drop) integrovat hotfixy, a dokonce i Service Pack (pro Windows 2000, XP i 2003).

To není nic nového, článků dopodrobna věnujících se nLite je na Internetu spousta. Problém však nastává, pokud si chcete doplnit do instalace české verze hotfixů – na Internetu se sice nacházejí různé balíčky oprav, nicméně častokrát buďto nejsou české anebo nejsou aktuální. Řešení tohoto problému jsem objevil zcela náhodou a jeho název zní prostě Windows Updates Downloader.

instalacni_cd_xp_small_1

Tato šikovná aplikace vám po stažení vámi zvoleného seznamu oprav (v českém jazyce – na výběr jsou Office 2003, Windows 2000, Windows XP a Windows 2003) nabídne přehledný strom všeho, co lze pro vámi vybranou aplikaci ze stránek Windows Update stáhnout, stačí si položky označit a WUD je za vás stáhne.

instalacni_cd_xp_small_2

Takto stažené aktualizace pak již stačí přetáhnout do nLite, vytvořit nové .ISO a máte během půl hodiny hotové CD s aktuální výbavou odpovídající současnosti.

instalacni_cd_xp_small_3

Jak vidíte, mé původní CD s Windows XP SP1.0a bude nyní SP2, bude mít nainstalovaných cca 80 záplat, a to včetně těch na Internet Explorer 7.

nLite jako takový nabízí samozřejmě mnoho dalších možností, od odebírání nepotřebných funkcí a integrace ovladačů (vhodné pro starší základní desky s bootovacím diskem na SATA řadiči) přes nastavení bezobslužné instalace až po pokročilé „tweaky“ systému (např. přidání možnosti spustit příkazové řádky z kontextové nabídky odkudkoli v systému), těmi se tu ale zabírat nebudu, jak jsem řekl, je jim již věnován dostatečný prostor jinde.

Pozn.: Pro majitele Windows Vista je k dispozici následník editoru instalačního DVD v podobě vLite, WUD bohužel tento systém zatím nepodporuje – myslím si ale, že to je pouze otázka času.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Aktuální instalační CD Windows XP – snadno a rychle

  1. Begun, the great internet eduoitacn has.

Zanechat odpověď