728b.gif

RETRO: The Nightmare Before Christmas (Ukradené Vánoce)

17.03.08 19:55 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 3615x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Nightmare Before ChristmasKompletní název filmového muzikálu zní poněkud krkolomně – Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (tedy Ukradené Vánoce Tima Burtona). V roce 1993 měl za sebou Burton duchařskou komedii Beetlejuice, první díl Batmana a dokončil Střihorukého Edwarda. Batman Returns (Batman se vrací) byl na spadnutí, do kin však vkročil daleko vybroušenější klenot honosící se režisérovým jménem – v doslovném překladu „Noční můra před Vánoci“.

Pravdou však je, že Tim Burton s režií filmu měl jen pramálo společného, neboť se – byť významnou měrou – podílel pouze na scénáři a produkci. Ve vůdcovském křesle, dbající nad výsledkem, kraloval Henry Selick, který se po skončení natáčení vyjádřil, že raději mučení, než další pracný loutkově animovaný film.

Nightmare Before Christmas 2Kostlivec Jack Skellington, král města Halloween, je znuděný na smrt z každoroční Halloweenské rutiny a (ne)šťastnou náhodou nalezne cestu do Vánočního města. Radost, všeobecné veselí, barvy, kouzelná atmosféra a bodrý červeně oděný vládce „jak jsem slyšel, jmenuje se Satan Kalous“. Jack se vrátí do Halloweenu naprosto okouzlen a po nedlouhém přemítání se rozhodne. Uneseme Kalouse a Vánoce budou naše!

Naprosto nezapomenutelný zážitek z Noční můry činí osobitá animace a záhrobní nápaditost, především však dokonalý repertoár písní, které nedostanete z hlavy za žádnou cenu a budete je chtít poslouchat znovu a znovu. Příjemně vlezlé melodie pocházejí z dílny Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana. Při psaní textů se Elfman tak vžil do postavy Jacka, že při obsazování jeho hlasu nedokázal svěřit part vysokého kostěje nikomu jinému a jal se ústřední roli bez předchozí zkušenosti zpívat sám. Výsledek je jednoduše řečeno dokonalý.

Nightmare Before Christmas 3Zpívaný příběh plyne svižně a hladce a za jednoduchou zápletkou skrývá silnou myšlenku, že i na první pohled ohavné stvůry a nestvůry se dokáží zasnít a pokusí se o vlastní interpretaci Vánoc. Už zpravidla se Tim Burton stává mužem číslo jedna, když je třeba vdechnout zdánlivě odpudivým věcem a bytostem lidskost a získat jim čiré sympatie publika.

Závěrem se logicky nabízí srovnání s králi dneška, tedy animáky z dílny Pixaru. A ač si Ratatouille nebo Auta získaly můj vřelý obdiv a velké zalíbení, do úchvatné podívané o neobyčejném kostlivci s ještě neobyčejnějším snem jim něco málo přeci jen chybí.

Boys and girl of every age, would you like to see something strange?

Hodnocení:

pcblog.cz: 9.5 z 10
csfd.cz: 87%
imdb.com: 8 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď