728b.gif

Windows 2000/XP/Vista – Instalace nového disku

15.03.08 22:35 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 12961x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 1.00)

Instalace diskuAčkoliv jsou tady Windows 2000 přes 9 let, stále se setkávám s tím, že mnoho uživatelů neví, jak si nainstalovat nový disk do svého systému. Tato procedura se totiž od dob Win9x lehce zkomplikovala. Tento krátký návod je tedy pro všechny, kteří si s přidáním disku nevědí rady.

1.

V první řadě je třeba zkontrolovat, zda-li daný disk (zařízení) skutečně Windows identifikovaly (což se většinou často stane zcela automaticky po startu Windows, častokrát ani nevyskočí známá bublina Nalezen nový hardware). To lze zjistit zde:

2000/XP: Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Systém -> karta Hardware -> Správce zařízení

Vista: Start -> Ovládací panely -> Systém -> vlevo nahoře Správce zařízení

Zde by pod položkou Diskové jednotky měl být vidět nový disk, poznáte jej většinou podle prvních písmen (WDC, Maxtor a Samsung jsou jasné, názvy disků Seagate většinou začínají na písmena ST).

Instalace disku

2.

Pokud je disk úspěšně detekován, je možno přistoupit k jeho zprovoznění. K tomu ve všech třech verzích slouží tzv. Správce disků, který je však ukryt v MMC konzoli, konkrétně ve Správě počítače. K tomuto se tedy dostanete ve všech verzích Windows následovně: klepnout pravým tlačítkem myši na Tento počítač -> Spravovat -> Úložiště -> Správa disků.

Ve spodní části tohoto dialogu pak je možno vidět všechna fyzická zařízení s názornými schématy jejich rozdělení do logických oddílů (písmenek). Nový disk by měl být reprezentován černým pruhem a stavem Nepřiřazeno.

3.

Nejdříve tedy klepněte pravým tlačítkem myši na levou část pruhu disku a zvolte Inicializovat a chvíli vyčkejte.

Instalace disku

4.

Poté klepněte pravým tlačítkem myši na pravou část pruhu disku a zvolte Nový oddíl….

Instalace disku

5.

V průvodci máte možnost si nejdříve zvolit velikost nového oddílu – pokud z nějakého důvodu chcete nový disk rozdělit na menší části, je možno vyplnit menší velikost než celkovou kapacitu disku.

Instalace disku

6.

V dalším kroku je třeba zvolit písmeno nového oddílu.

instalace_disku05

7.

Poslední krok umožňuje disk rovnou naformátovat. Zvolte tedy Systém souborů NTFS, Jmenovku svazku a nezapomeňte zaškrtnout Rychlé formátování, jinak byste si na nové místo počkali pěkných pár hodin.

Instalace disku

8.

Po několika vteřinách je disk připraven k použití.

Instalace disku

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

5 odpovědí na článek Windows 2000/XP/Vista – Instalace nového disku

  1. Diky za rady.

  2. …a co dělat, když mi Windows neidentifikoval disk. Pak se nemůžu dál hnout podle tohoto návodu.

  3. To samozrejme nemuzete. Zakladem je zjistit, jestli je disk detekovan BIOSem. Pokud ne, mate jej spatne zapojeny (zkonzultujte manual k zakladni desce), pokud ano, je temer jiste chyba ve Windows.

  4. Díky za radu, i jako ženě se mi to povedlo zprovoznit.. :O)

  5. Diky, super navod! :)

Zanechat odpověď