728b.gif

Jak stahovat torrenty? …stručný návod jak na to

22.03.08 22:33 | Internet | autor: Longer (profil) | Čteno: 20256x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (1 hlasů, prům.: 5.00)

BittorentJak mám stáhnout torrent? To je otázka, na kterou odpovídám velice často, proto jsem se vrhnul do psaní tohoto článku. Mrkneme se na to, jak to vlastně celé funguje a jak možností sítě BitTorrent využít.

Stěžejním důvodem pro vznik protokolu BitTorrent byla nespokojenost administrátorů serverů s vytížením svých strojů při stahování větších objemů dat. S roustoucí rychlostí konektivity koncových uživatelů, už není potřeba tolik aktivních klientů stahujících soubory z jednoho serveru k vytížení jeho připojení k internetu. Vyvstala tedy otázka, proč nevyužít připojení k internetu jednotlivých stahujících klientů pro redistribuci již stažených částí souboru.

Takže jak to konkrétně funguje:

Základem sítě BitTorrent je server (tracker), který zajišťuje komunikaci klientů mezi sebou. Klient si stáhne soubor s příponou .torrent, který obsahuje informace o stahovaných souborech a adresu serveru (trackeru). Klientský software kontaktuje tracker a požádá o kus souboru, ten mu nabídne adresu klienta, který již má tuto část souboru stažen a pokud nenastane nějaký problém na trase, tak si dojde k jeho přenosu. Ve chvíli, kdy má klient celou část souboru, nabídne ho prostřednictvím trackeru dalším klientům. Po dokončení stahování všech souborů se doporučuje nechat ještě soubory k dispozici až do chvíle, kdy je u daného souboru odesláno stejné množstí dat jako bylo přijato od ostatních klientů (ratio1).

Slovníček pojmů

seed – klient, který má kompletní daný soubor a nabízí jeho části ke stažení ostatním

leech (peer) – klient, který stahuje části souborů od ostatních leechů nebo seedů a nabízí už stažené části těm, kteří je stažené ještě nemají

ratio – poměr odeslaných a přijatých dat, pokud stáhnete něco co má 1GB a odešlete z toho jenom 500MB, ratio pro tento torrent bude 0.5, u každého torrentu je potřeba odeslat stejné množství dat jako přijmout, aby byla síť maximálně efektivní

Kde stahovat torrenty?

Existuje mnoho trackerů, které nabízejí obrovské množství možných i nemožných druhů dat. Než si stihnete nějaký tracker oblíbit, doporučuji použít mezitrackerový vyhledávač torrentů torrentz.com. Vyhledá vám, na kterých trackerech se soubor vyskytuje a vy už si jenom vyberete odkud si ho stáhnete.
Jaký použít software?

V první řadě budeme potřebovat nějaký klientský software, pokud nejste zrovna vyznavači Java aplikací, jedinou rozumnou volbou je software uTorrent. Je malý (necelý 1 megabajt), není náročný na pamět ani na procesor, zkrátka není důvod ho nepoužívat. Proto si zde vysvětlíme jak stahovat soubory z torrentu právě pomocí aplikace uTorrent.

Samotné stahování

uTorrent

Po tom co si stáhnete soubor .torrent, otevřeme uTorrent, klikneme v menu na soubor a z nabídky vybereme Přidat torrent (vybrat složku) a otevřeme soubor z jeho umístění, následně pro něj vybereme cílové umístění, neboli místo, kde bychom ho po dokončení stahování rádi nalezli. Po provedení výběru započne samotné stahování. Teď už nezbývá než čekat na úspěšné dokončení stahování souborů.

Doufám, že alespoň nekomu z vás tento článek pomohl k pochopení protokolu BT a umožnil vám přístup k dalším zdrojům vámi vyhledávaných dat. Nicméně vás nabádám k patřičnému nakládání se soubory, na které má někdo autorská práva…

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

2 odpovědí na článek Jak stahovat torrenty? …stručný návod jak na to

  1. Ahoj, snažím se postupovat podle návodu, ale protože jsem totální PC analfabet tak se zadrhnu hned na stažení uTorrent.
    Použil jsem http://www.utorrent.cz ale jediné co jsem dokázal je kliknout na odkaz ke stažení. Po uložení s mi zobrazí pouze jakési soubory které ani nejdou otevřít. Když jsem použil vámi doporučený odkaz, tak jsem ke stažení vubec nic nenašel. Pouze odkaz na jakousi obdobu wikipedie. Jsem z toho blázen. Díky za radu.

  2. Ahoj,prohlížel jsem si nějaká videa na stránce kickass.to pomocí Ace Playeru,po tomto prohlížení se mně vždycky zvětší o dost využité místo na disku.Chtěl bych se prosím zeptat,kam se tyto prohlížená videa ukládají,nemohu je najít,a jak se jich zbavit?Předem díky za odpověď.Pavel

Zanechat odpověď