728b.gif

Vista Pain #6 – Asociace s typy souborů

24.03.08 17:47 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 11764x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

vistaPainPři experimentování s Javou jsem včera narazil na další „vylepšení“ ve Windows Vista. V předchozích verzích Windows (2000, XP) bylo poměrně dobře možno spravovat přípony souborů.

Sice tento dialog byl podivně schován v Možnostech složky, přesto se ale k příponám daly přiřadit různé činnosti (včetně parametrů při spuštění).

Vista Pain 6

Vista Pain 6

Jak vidíte z druhého obrázku, implicitním nastavením po instalaci Java Runtime Environment pro soubory s příponou .jar je spuštění pomocí příkazu

"C:\Program Files\Java\jre1.6.0_01\bin\javaw.exe" -jar "%1" %*

Ten předá spouštěný soubor („%1″) aplikaci javaw.exe.

Na Windows Vista jsem ale po JRE nainstaloval aplikaci Nokia PC Suite, která neváhala a .jar soubory si přivlastnila, tudíž jsem se jal asociaci změnit.

To se ve WinVi dělá v novém dialogu: Start -> Ovládací panely -> Výchozí programy -> Nastavení přidružení

Podrobnější pohled však odhalí, že i zde došlo k určitým změnám. Designéři z Redmondu zřejmě v rámci „zpřístupnění systému“ zbavili asociační dialog všech „přítěží“ a nyní je v něm možné přiřadit pouze aplikaci pro otevření daného typu, a ještě navíc bez parametrů.

Vista Pain 6

Strávil jsem zkoumáním typů souborů ve Vistě několik desítek minut, přesto se mi nepodařilo přijít na způsob, jakým se ke změně dobrat nějakým standardním systémovým dialogem. Nezbylo tedy, jako vždy, než si pomoci alternativní cestou.

Nejjistějším místem, kde tyto položky editovat, je samozřejmě systémový registr; existuje ale i jednodušší nástroj, a tím je Total Commander. Pokud si v TCMD najedete na soubor požadovaného typu a zvolíte z hlavního menu: Soubory -> Asociovat s -> Editovat typ… , zobrazí se vám tento dialog, nápadně podobný tomu z Windows XP:

Vista Pain 6

Položka Otevření je jasná – sem je např. možno vložit identické „volání“, jako v případě Windows XP. Z dialogu je patrné, že je možno si i definovat další akce kromě open (např. edit). Provedené změny potvrďte stistknutím OK.

Jako i v předchozím článku, opět se pozastavuji nad tím, co vedlo vývojáře pozměnit některé „zajeté“ dialogy, přičemž i v tomto případě se jedná pouze komplikaci života uživatele.

Je možné, že jsem opět něco přehlédl – pokud někdo z vás rozšířený (původní) dialog objeví, nechť neváhá a napíše do komentářů.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď