728b.gif

Mnoho tváří Jokera, část první

31.03.08 17:50 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 2999x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

JokerV souvislosti s blížící se premiérou nového batmanovského snímku Dark Knight si Vám Pcblog dovoluje přinést poněkud podrobnější pohled na nejznámějšího a zřejmě nejpopulárnějšího soupeře, se kterým se netopýří muž měl možnost utkat.

Vyzubený rudý úšklebek, zelené vlasy, bílý obličej, zpravidla fialový oblek. Od čtyřicátých let, kdy Joker poprvé spatřil světlo světa, se těchto charakteristických rysů nezbavil. Ostatních změn však tento maniakální a cynický vrah prodělal povícero.

Batman: The Man Who Laughs (1940, komiks)

Joker 1940Autoři komiksu Bill Finger a Bob Kane poprvé představili Klauna coby Batmanovu Nemesis v roce 1940. Profilován jako přímočarý vrah bez slitování, Joker se hned v začátcích stal ikonickou postavou netopýří série. Prostý motiv z hrací karty se ukázal jako nečekaně rafinovaný.

Autoři několikrát dohnali Klauna až na samou hranici života, nikdy se však neodvážili ho zabít. Batmanovi nepomohlo shodit svého soka ze skály, ani ho uvěznit v hořící budově. Joker si tak ve svých prvních pár vystoupeních připsal na tři tucty obětí, sám však vyšel bez trestu. S nástupem cenzury násilí byli autoři nuceni krotit Klaunovo řádění a v padesátých letech na čas vtipálek ze stran komiksů zmizel úplně.

Batman (1966, televizní seriál)

Když Adam West v šedesátých letech oblékl kostým netopýra, dostaveníčko s populárním záporákem na sebe nemohlo nechat dlouho čekat.

Herec Cesar Romero se v roli Klauna nijak výrazně neodchýlil od všeobecně známé podoby postavy, nicméně z neznámých důvodů striktně odmítl zbavit se po dobu natáčení svého hustého kníru. Maskéři zřejmě měli u epizody „The Joker Is Wild“ plné ruce práce. Romero se nakonec objevil v osmnácti dílech seriálu.

Batman: The Joker’s Five Way Revenge (1973, komiks)

Joker 1973Spisovatel Dennis O’Neill a ilustrátor Neal Adams oživili Klauna ve své vizi města Gotham, která je temnější a drsnější, než kdy předtím. Už to vypadá, že potemňování a zdrsňování přichází ve vlnách od počátku.

Klaunův vzhled také prošel změnami, jeho postava je vyšší a hubenější, obličej výrazně protáhlejší. Nepáchá zběsilé zločiny bez hlavy a paty, přechází do role organizovaného nepřítele.

I přesto však vražedný maniak zabíjí pro potěchu napotkání, nejvíce si ale užívá souboje s maskovaným ochráncem města. Návrat ke kořenům jak má být.

The Dark Knight Returns Joker (1986, komiks)

Joker 1986Legenda komiksové tvorby Frank Miller se do Batmanových dobrodružství ponořil v osmdesátých a stvořil vysoce ceněný produkt. Bruce Wayne má po padesátce, vypěstoval si závislost na alkoholu, je však okolnostmi donucen vrátit se a bojovat se zločinnými silami Gothamu. Joker nuceně odpočíval mezi zdmi ústavu Arkham (Arkham Assylum). Když se ovšem jeho soupeř vrátil na bojiště, není jiné cesty, než se mu postavit znovu. Miller vtiskl Klaunovi dosud neviděnou podobu. Výrazná muskulatura, ženštější rysy a dokonce diskutovaná rtěnka tu opravdu dosud nebyly.

Populární vedlejší postavičkou spojenou s Arkham Assylum je doktorka Harley Quin, která byla představena v pozdějším animovaném seriálu. Nešťastnice, která propadla Jokerově kouzlu a bláznivě se do něj zamilovala, se sadistickým psychopatem nechává zneužívat v řadě pokračování.

Druhá část článku…

Inspirací a zdrojem pro doplňující informace a také některé obrázky byl v angličtině psaný článek na serveru stars.ign.com.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď