728b.gif

Zmizelé soubory při bootu Windows XP – hal.dll a další

29.12.07 09:27 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 24221x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (2 hlasů, prům.: 5.00)

hal.dllČastokrát mi volá někdo z mých známých ohledně zajímavého problému – přijde domů, spustí počítač a jeho Windows XP, která ještě včera fungovala korektně, dnes postrádají některý z důležitých systémových souborů a odmítají se spustit. Konkrétní hláška potom zní takto:

“ Systém Windows nelze spustit. Uvedený soubor je poškozen nebo nebyl nalezen: < Windows root>\system32\hal.dll.
Nainstalujte znovu uvedený soubor. „

Takovýto problém má samozřejmě více „variací“, WinXP jsou schopna samovolně vytratit například ntoskrnl.exe, ntdll.dll, ntldr.dll a mnohé další soubory.

Ačkoliv konkrétně u hal.dll se nabízí vícero řešení, jak se s daným problémem vypořádat, chci se nyní věnovat tomu nejprostšímu, které by každý měl zkusit jako první, je časově nenáročné a ve většině případů problém zažehná. Celý fígl spočívá v prostém dodání souboru zpět tam, kam patří. K tomuto úkonu nám nejlépe poslouží Konzole pro zotavení, spustitelná z instalačního CD Windows XP.

Po nabootovaní z CD nás čeká takovýto dialog, ze kterého je konzoli možno vyvolat.

zmizele_soubory_small_1

Dalším krokem je přihlášení k instalaci, pokud máte nainstalovaný více jak jeden operační systém, je třeba vybrat právě ta poškozená WinXP.

zmizele_soubory_small_2

Posledním krokem je potom rozbalení a zkopírování (pomocí příkazu expand) potřebného souboru z instalačního CD do adresáře Windows. Tyto soubory se nacházejí na CD v adresáří i386, nicméně místo originálních názvů mají poslední znak přípony nahrazený podtržítkem, tudíž z hal.dll se nám stává hal.dl_. Někdy se některé systémové knihovny vyskytují v adresáři Windows i 3x na různých místech (např. \system32\drivers nebo system32\dllcache), není tedy od věci si zjistit od známého, kde všude se originální soubor v systému vyskytoval, a zkopírovat ho do všech jeho původních umístění.

zmizele_soubory_small_3

Po tomto zásahu již stačí restartovat PC a Windows by se měla v pořádku spustit. Samozřejmě tento postup nefunguje vždy. V případě neúspěchu již pak nezbývá (kromě odhalení konkrétní příčiny vzniku problému), než reinstalovat systém.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Zmizelé soubory při bootu Windows XP – hal.dll a další

  1. Ja som mal ten istý problém a nefungovalo mi to čo tu píšeš, tak som jednoducho skopíroval hal.dll z iného pc, dal som Linux cd do mehcaniky a ked mi načítal c: aj usb kluč tak som to skopíroval a spustil… po načítaní winu som dal bod obnovy.

    A funguje to

Zanechat odpověď