728b.gif

Rychlá práce ve Windows #4 – Jak v TCMD balit a zároveň dělit archivy?

01.04.08 23:30 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 2351x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Rychlá práce ve Windows #4Jak jsem se již zmiňoval, Total Commander je mocný nástroj pro rychlou práci se soubory v počítači. Jedna drobnost mi však vadila, a to, že nebylo možno klávesovou zkratkou zabalit vybrané soubory, ale zároveň vytvářet pouze archivy určité velikosti – např. 100MB, což je vhodné pro upload na web.

Po dlouhé době jsem se odhodlal prozkoumat dokumentaci k TCMD (mimochodem výborně zpracovanou) plus prozkoumat parametry archivátorů a hle, řešení je na světě.

V první řadě je třeba vlastnit WinRAR, co by asi nejpopulárnější archivační program. Poté si někam stranou (Poznámkový blok) připravte tento příkaz:

C:\Program Files\WinRAR\rar.exe a -m0 -mt2 -v100000k

Zde a znamená Add (vytvořit archiv), -m0 nejnižší úroveň komprese (možno zvolit nejvýše 5, ale nedoporučuji) a konečně -v100000k určuje velikost archivu (v tomto případě 100,000kB = 97.4MB). Alternativně je možno přidat např. parametr -mtX, kde X reprezentuje počet vláken (takže pokud vlastníte dvoujádrový procesor, nahraďte X dvojkou) nebo o+, kterým vynutíte přepsání existujících archivů. Pro kompletní seznam parametrů je možno si nechat zobrazit pomocí příkazu rar /? spuštěného z příkazové řádky v adresáři s WinRARem.

V druhém kroku vytvoříme odpovídající zkratku. V Total Commanderu klepněte na Konfigurace -> Nastavení -> Různé

Zde si zvolte libovolnou klávesovou zkratku (já použil ALT + F6) a poté klepněte na ikonku lupy. V levém seznamu následně vyberte usercmd.ini (uživatelsky definované příkazy) a následně na New. Novou zkratku si pojmenujte.

Rychlá práce ve Windows #4

Do kolonky Příkaz zkopírujte ten vámi vytvořený a následně vložte do kolonky Parametry následující:

%T%N.rar %N

%T značí cestu do cílového okna (tj. toho, kam balíte) a %N název aktuálně označené položky. Pokud byste chtěli dosadit název bez přípony (tzn. aby se vám nevytvářely soubory např. seznam.txt.rar), nahraďte první %N za %O. Nakonec ještě můžete zaškrtnout Spustit minimalizované, aby vás probíhající komprese neotravovala, a všechny dialogy uzavřít.

Rychlá práce ve Windows #4

Nic dalšího nastavovat netřeba, klávesovou zkratku je možno hned používat. Jak z výše uvedeného vidíte, TCMD nabízí poměrně široké možnosti využití při hromadném zpracování souborů i jinými aplikacemi než archivátory, a to vše stále z „pohodlí“ dvou oken.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď