728b.gif

Olympiáda v Číně

02.04.08 23:15 | Offtopic, Politika | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2278x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

chinaZa 3 měsíce se uskuteční v pořadí již 27. letní olympijské hry. Jedná se bezpochyby o výjimečnou událost, která přiláká oči zájemců o sportovní dění z celého světa. Soutěžící z 5 kontinentů a z hruba 200 zemí se sejdou na jednom místě a budou se utkávat v nejrůznějších disciplínách.

Duch olympijského hnutí se má nést ve znamení mírového soupeření, v utužování mezinárodních vztahů a hlavně v uvědomování si vzájemné sounáležitosti národů obývajících jednu planetu. Tyto teze vyznívají nanejvýš idealisticky a praxe se dozajista liší. Přesto se domnívám, že směr vytyčený před více jak 100 lety, nesmí být pohřben, pokud ještě dýchá.

Dneškem hýbe otázka: Zda je vhodné, aby se olympiáda konala v Čínské lidové republice, v zemi, kde je porušování lidských práv denním chlebem. Argumentuje se nedodržováním charty OSN, jako hlavní překážkou spolu s porušením ducha kontinuity. Na snadě je poohlédnutí se do minulosti. Místa konání minulých her: 1936 Berlín (byl zvolen ještě před nástupem A. Hitlera), 1980 Moskva. Jaké výsledky přinesly tyto hry? Víme, že zmírnění politických represí nakonec nepřivodily. Ale určitě pomohly pootevřít hostitelské země světu.

Je těžké rozhodnout, zda výběr Číny je správný. Můžeme však konstatovat, že Peking byl za dějiště sportovních klání vybrán ostatními státy před několika lety, a jeho volitelé už tehdy přece věděli jaká Čína je. Mně dnes přijdou silácké řeči o bojkotu her prázdné a falešné. Proč se tito nespokojení lidé neozvali dřív, když mohli ovlivnit (ne)zvolení Pekingu.

Vezměme do hry fakta. Za předpokladu skvěle zvládnuté organizace se čínská garnitura bude těšit všeobecné úctě. V zemi by měly být zklidněny represe alespoň po dobu konání olympiády a pro místní obyvatelstvo se otevře nutná dávka pracovních příležitostí.

Na druhou stranu to nabídne neskonale větší zisky pro investory. Čína se více otevře světu a prohloubí kapitalistické prvky, a jen takovým osvědčeným způsobem se dokáže nakonec i demokratizovat.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď