728b.gif

Venkovský učitel

04.04.08 22:06 | Kultura | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2291x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Venkovský učitelFilm Bohdana Slámy nás zavede do venkovského prostředí. Mladý učitel (Pavel Liška) hledající sama sebe se rozhodne opustit rodnou Prahu a zakotví v klidné vesničce. Zde pracuje na místní základní škole jako pedagog. Překvapivě se rychle vžije s novou destinací a snaží se nalézt své místo. Začne se přátelit s místní vitální vdovou Marií, kterou bravurně ztvárnila Zuzana Bydžovská.

Vyprahlá Marie se v atmosféře dobře odvedené práce a za drsných slunečních paprsků vrhá na venkovského učitele, když spolu odpočívají na kupy slámy. Ten jí však odmítá, postupem času se dostává na povrch informace o učitelově homosexuální orientaci.

Vše odstartuje návštěva bývalého Liškova partnera, který provokativně rozbouří vody mezi synem Marie a jeho holkou. Rozložený vztah donucuje opuštěného kluka trávit více času s učitelem. Při jedné z příležitostí učitel nevydrží a svého opilého mladého přítele znásilní.

Zneužitý syn ho začne nenávidět a viník se pokusí o sebevraždu. Marie tomu zabraňuje a odpustí mu. Ne však její syn, který uteče z domova.

Zbytek filmu je o hledání cesty k odpuštění a o těžkosti přijmout svůj úděl. Nechybí svérázně ztvárněný happening.

Děj se vyznačuje prostotou a vyličuje život vesnice s narušujícím elementem homosexuálního učitele. Kamera často dává do mlhava pozadí obrazu, a naopak se tím snaží zdůraznit pocity jednotlivých postav. Z promítajícího plátna na Vás přímo dýchá venkov.

Kdo chce zažít nával emocí, zajímavý děj a útěk z městského prostředí, tomu bych film vřele doporučil.

Hodnocení

pcblog.cz: 7 z 10
csfd.cz: 80%
imdb.com: 7.3 z 10

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Jedna odpověď na článek Venkovský učitel

  1. Je to jen věcná poznámka, ale syn Marie zneužit nebyl – pouze ho probudily dotyky v genitální oblasti :-) Myslím, že v případě, kdyby byl učitelem zneužit, těžko by učitel dostál odpuštění od Marie…přece jenom vcítíš- li se do prostředí českého venkova..

Zanechat odpověď