728b.gif

Mnoho tváří Jokera, část druhá

08.04.08 00:36 | Kultura | autor: Willy.Wonka (profil) | Čteno: 3300x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

JokerV souvislosti s blížící se premiérou nového batmanovského snímku Dark Knight si Vám Pcblog dovoluje přinést pokračování poněkud podrobnějšího pohledu na nejznámějšího a zřejmě nejpopulárnějšího soupeře, se kterým se netopýří muž měl možnost utkat (první část).

Vyzubený rudý úšklebek, zelené vlasy, bílý obličej, zpravidla fialový oblek. Od čtyřicátých let, kdy Joker poprvé spatřil světlo světa, se těchto charakteristických rysů nezbavil. Ostatních změn však tento maniakální a cynický vrah prodělal povícero.

Killing Joke Joker (1988, komiks)

Joker1988Do zpracování legendárního padoucha se pustil sám Alan Moore ve spolupráci s kreslířem Brianem Bollandem. V jejich podání se během krátkého drsného dne zvrhne život neúspěšného komika do noční můry, výsledkem je krvelačný vrah s klaunovskou podobou, v příběhu hraje roli i vloupaní do chemické továrny, na které dojde později. Výtvarník Bolland dodal Jokerovi výrazně lidštější rozměry než například Frank Miller v do té doby poslední adaptaci.

Smrt manželky s dítětem, neúspěšný zločin a znetvoření chemikáliemi vedou k příběhu, v němž dojde i k vraždě dcery komisaře Gordona, jeho únosu a mučení. Killing Joke byl opravdu opět drsnější, než jeho předchůdci.

Batman (1989, film)

Joker1989Film režiséra Tima Burtona je pro mnohé fanoušky tím pravým Batmanem. Netopýra hrál Michael Keaton, v roli klauna se ocitla osobnost podstatně hvězdnější – Jack Nicholson. Příběh, v němž mafián při zločinu v již zmiňované chemické továrně spadne do nádrže s kyselinou, jako by z oka vypadl rok starému komiksu.

Šílený bezskrupulózní vrah, který mimochodem nese zodpovědnost za smrt rodičů hlavního hrdiny, je stylizován podle předlohy Killing Joke. Kritikové však poukazují na fakt, že Nicholsonova tvář pod maskou Jokerovi maniakální charisma spíše ubírá.

Batman – Animated Series (1992, kreslený seriál)

Po úspěchu Burtonových filmů (Batman, Batman se vrací) na sebe nemohl další televizní seriál nechat dlouho čekat. Podoba Jokera se vrátila spíš k základům z roku 1940, hlasu se zhostil Mark Hamill.

Animovaných podob Batmanových dobrodružství v devadesátých letech vzniklo více, žádná z nich ale nestojí v našem výčtu za podrobnější zmínku.

Dark Knight (2008, film)

Joker2008V roce 2005 prošla Batmanovská série velkolepou očistou. Po halogenových hrůzách Joela Schumachera byl Batman takřka životně ohrožený druh. Rozhodnutí pojmout celou sérii temně, drsně a především reálně a střídmě přišlo s režisérem Christopherem Nolanem, který svou vizi ztvárnil na výbornou. V samotném závěru filmu Batman začíná (Batman Begins) si tvůrci nakročili k pokračování, když komisař Gordon (Gary Oldman) drží v rukou kartu se symbolem Jokera.

Jakmile Nolan záhy potvrdil, že se sequel skutečně chystá, fanoušci jásali. A také následně oněměli, protože režisér vypustil informaci o obsazení role Klauna. Volba padla na Heatha Ledgera, což naprostá většina filmem zaujatých nemohla pochopit. Po prvním zhlédnutí oficiálního traileru však už pochybovače jen tak nenajdete. Těžko naleznete v Klaunově historii tak přesvědčivé šílenství, s jakým roli podal Ledger. Bohužel je to nejspíš právě role Jokera, kdo herce nakonec stál život…

Inspirací a zdrojem pro doplňující informace a také některé obrázky byl v angličtině psaný článek na serveru stars.ign.com.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď