728b.gif

Alternativní software – pryč s komercí

08.04.08 23:59 | Internet, Windows | autor: Longer (profil) | Čteno: 2450x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Logo Open OfficeTi z vás, co neholdují linuxu a jsou tím pádem donuceni používat operační systém Windows, se jistě už někdy zamysleli na tím, zda je nutné platit za komerční software. Nebo zda-li je možné ke každému komerčnímu softwaru sehnat zdarma rovnocennou náhradu – alternativní software.

Tento článek, který se pravděpodobně zvrhne v seriál, je věnován právě těmto lidem. Začneme těmi nejzákladnějšími programy, které používate pro běžnou kancelářskou práci. Předem podotýkám, že jsou všechny lokalizovány do českého jazyka, takže ani anglického jazyka neznalí uživatelé se nemusí ničeho bát.

Internetový prohlížeč – Firefox

Kdo používá OS Windows a není blázen, ten si místo standardního Microsoftího prohlížeče Internet Explorer nainstaluje některý z alternativních prohlížečů. Tím nejvýznamnějším z nich je bezesporu Mozilla Firefox. Je bezpečný, obsahuje každou funkci na kterou si vzpomenete a pokud ne, tak je možné si vybrat z velkého množství pluginů. Ovládání je velmi intuitivní a snadno upravitelné vašim potřebám. Mám v plánu napsat článek o pluginech do Firefoxu, které se mi osvědčily, takže se snad máte na co těšit. Stahujte zde.

Firefox

Balík kancelářských aplikací – OpenOffice.org

Dalším komerčním produktem k tvorbě tabulek, dokumentů a prezentací z dílny Microsoftu jsou MS Office. Stejné funkce vám však nabídne balík OpenOffice, který je na internetu dostupný zdarma. Jedinou nevýhodou je nekompatibilita s novými formáty zavedenými Microsoftem .xlsx a .docx, na podpoře těchto formátu se však pracuje, takže můžeme brzy očekávat nějaký update. Ovládací prvky jednotlivých částí balíků jsou stejně členěny jako u programů Microsoftu, takže pokud umíte s MS Office, nebude pro vás náročné začít používat OpenOffice.org. Stahujte zde.

Open Office

Vypalovací software – Free easy CD DVD burner

Nedostali jste k vaší vypalovačce žádný software nebo vás nebaví používat neustále hardwarově náročnější Nero? Stáhněte si zdarma Free Easy CD DVD Burner, donedávna se jednalo o freeware, nyní už je ale obohacen reklamkou, která se ale dá vzhledem k jednoduchosti tohoto programu, snadno přehlídnout. Používání tohoto programu je velmi snadné, všechny ovládací prvky jsou v jednom okně, nemusíte řešit žádné matoucí průvodce a podobné nesmysly. Prostě vyberete jaký typ média chcete vytvořit. Umí vypálit všechny standardní formáty CD a DVD včetně přímého převodu souborů MP3 na CD audio formátu. Stahujte zde.

Free Easy Burner

Univerzální komprimátor souborů – 7zip

Téměř plnohodnotnou náhradou ke kompresním programům WinZIP a WinRAR je 7zip. Umí rozbalit všechny známé typy balíků. Zabalit umí do formátů 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 a TAR. U nejvíce využívaného formátu ZIP nabízí až od 20% lepší kompresi než WinZIP. Škoda jen, že neumí vytvářet RAR archivy, nicméně to nevidím jako nějak extra velký problém. Práce se 7zipem je opět velmi jednoduchá, nabízí také integraci do kontextových menu operačního systému, takže můžete snadno zabalovat a rozbalovat pomocí kliku pravým tlačítkem myši. Stahujte zde.

7zip

Prohlížeč obrázků – XnView

Po instalaci Windows můžete k prohlížení obrázků používat Internet Explorer, to však není zrovna pohodlné, otevírání každé fotky zvlášť po delší dovolené může být velmi frustrující. Proto vám doporučuji tento zajímavý software, který vám umožní listovat fotkami v jedné složce za pomoci tlačítek PageDown a PageUp. Program je zdarma ke stažení a podporuje všechny obvyklé formáty obrázků a videí. Ovládání je jako u všech mnou doporučovaných programů velmi snadné, snad jen pokud budete chtít využívat širokou škálu ne příliš obvyklých operací s obrázky, budete si muset chvíli hledat cestu hezky organizovanou uživatelskou nabídkou. Stahujte zde.

xnView

PDF prohlížeč – Foxit Reader

Printable Document Format, zkratka PDF. Snad všichni z vás se někdy setkali se souborem tohoto formátu, ať už to byl nějaký návod nebo reklamní leták, potřebovali jste k jeho otevření program, který rozhodně nebyl součástí originální instalace systému Windows. Pravděpodobně jste byli nuceni k nainstalování Adobe Readeru. Tento robustní a hardwarově i kapacitně náročný software má však také svoji plnohodnotnou náhradu. Je jí Foxit Reader – malý a jednoduchý software, který je naprosto dostatečný na prohlížení a tisk pdf dokumentů. Stahujte zde.

Foxit

FoxitReader – čtečka PDF souborů

Pokud máte nějaké další tipy na zajímavé softwarové alternativy, které by se zde daly zmínit, budu velice rád, když se o ně podělíte v komentářích hnedka pod článkem. Rád je prověřím a zmíním se o nich v následujícíh článcích na toto téma.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď