728b.gif

STOMP v Praze – jaké to bylo?

12.04.08 15:30 | Kultura | autor: DXP (profil) | Čteno: 2332x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

STOMP logoVčera jsem měl již potřetí tu čest zhlédnout (a také si poslechnout) netradiční tanečně/bordelově skákací performance skupiny STOMP.

Pro ty z vás, kteří o STOMPech nikdy neslyšeli – „hudební“ projekt původem z Brightonu (UK), jehož členové k vyluzování všemožných zvuků používají především své tělo a předměty z běžného života – rozhodně za celý večer na pódiu nespatříte hudební nástroj.

Show začala v osm hodin večer již tradičně v Kongresovém sále. Ani tentokrát STOMP nepřekvapili a přivítali publikum tancem se smetáky. Po něm následovala novinka v podobě použití vlastního těla – plácání se do stehen, boků, rukou a rytmického podupávání. Ačkoliv toto je samozřejmě součástí všech ostatních scének, tentokrát se účinkující vyřádili mnohem více, zvláště frontman nenechal nikoho na pochybách, že pouze vytahané kalhoty a boty k zábavě bohatě postačí.

STOMP - smetákyPoté už přišly na řadu všechny klasické výstupy – tyče; smetáčky, lopatky a odpadkový koš; pěnové izolační trubky; zapalovače ve tmě; dřezy s nádobím; stěna s všemožnými hrníčky a hrnci; noviny s chrchlem a ptačí perličkou na závěr; krabičky od sirek; „tajemství z pytle“; sudy od studánek; skládací židle; sudy na nohou; basketbalové míče a samozřejmě obligátní závěrečná meganálož v podobě popelnic a všeho, co ještě bylo po ruce. Je téměř jisté, že jsem na něco zapomněl, kdyžtak mě doplňte v komentářích.

Stomp - popelnicePokud bych se na show díval pohledem některých svých kamarádů, pro než včerejší představení byla prvotina, řekl bych, že STOMP odvedli excelentní kus práce – show byla jako vždy dynamická a velmi vtipná. (ne)Vdečný trouba tentokrát dokázal publikum rozesmát už jen tím, že strčil hlavu na pódium; některými kreacemi pak neměl daleko k Rowanu Atkinsonovi. Stejně tak celková choreografie všech vystoupení téměř neměla chybu, STOMP předvedli všechny své klasické scénky včetně několika starších.

STOMP - novinyZ vlastního pohledu (tzn. třetí vystoupení) bych akci hodnotil opět kladně, byť s malými výhradami. Za těch několik let dokázala skupina pouze lehce obměnit některé své scénky (noviny s chrchlem, tyče, popelnice) a přidat pouze jednu novou (vlastní tělo). S tím jsem samozřejmě po druhém koncertu tak trošku počítal, i tak jsem ale čekal trochu více novinek. Pokud bych něco měl opravdu vyzdvihnout, bude to scénka se skládacími židlemi – zde STOMP skutečně zapracovali a pro mě tuto část povýšili na jednu z těch nejlepších. Kvitoval jsem také znovuuvedení izolačních trubek, které jsem se slzou v oku na druhém koncertu postrádal. Stejně tak letos účinkující mnohem více komunikovali s publikem (známé dvojité tleskání se tentokrát dostalo na přetřes tolikrát, že z toho některým lidem vzadu už hrabalo a tleskali skoro pořád, hlavně když neměli :)), což bylo zdrojem (opět především díky troubovi) mnoha humorných chvil.

STOMP - sudyNevím, jestli je to pouze subjektivní dojem, ale letošní koncert mi přišel méně úderný, scénky již nebyly tak… „mocné“. Kde ale STOMP ubrali na mohutnosti, přidali na vtipu, vynalézavosti a souhře zvuků – sám sebe jsem přistihl, že si podupávám a pokyvuji hlavou do rytmu. S úderností také souvisí druhá poznámka – koncert mi přišel tišší než ty předchozí – možná to bylo dáno tím, že jsem seděl trochu více vzadu. Rozhodně jsem byl ale připraven na to, že až přijdou popelnice, bude se kongresák otřásat v základech a publikum bude odfoukáváno odpadkovou smrští někam do dáli k Vyšehradu, což se bohužel nekonalo.

STOMP - dřezyCelkové hodnocení? Bylo to přesto přese všechno úžasné, jakékoliv záznamy z YouTube nikdy nemohou vykreslit ten pocit vidět naživo všechny ty šílence hladit gumovými rukavicemi kuchyňské dřezy nebo skákat s víky od popelnice po pódiu a ještě do toho společně vydávat poslouchatelnou směs zvuků nebo, chcete-li, hudbu. Ti z vás, kdo ještě neměli tu čest, pořiďte prasátko a šetřete; předpokládám, že STOMP se tady opět ukáží tak za dva roky. Vstupné se pohybuje od 1000 do 1500 Kč, z vlastní trojité zkušenosti mohu potvrdit, že nejdražší vstupné rozhodně stojí za to. A jestli půjdu i počtvrté? Asi ano, jsem totiž blázen :)

P.S.: Pokud si chcete udělat alespoň malou představu o průběhu představení, zkuste si sehnat dokument z produkce HBOStomp: Out Loud.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď