728b.gif

Outlook – jak si udržet malý datový soubor

28.12.07 13:27 | Windows | autor: DXP (profil) | Čteno: 7671x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Datový soubor Microsoft OutlookMicrosoft Outlook používám již několik let (snad od verze 2000), nicméně solidní přestávku (2 roky) v této éře tvořil také Mozilla Thunderbird. Důvodem, proč jsem kdysi migroval, byla (kromě mé lenosti) především pomalost starého Outlooku, který si šáhl na své maximum pro velikost .pst souboru (tehdy 2GB). V té době jsem už samozřejmě vlastnil Outlook 2003, který umožňoval v Unicode verzi .pst souboru skladovat až 20GB pošty, nicméně zkušenost ukázala, že jakmile velikost datového souboru přesáhla oněch 2GB, opět trpěla rychlost celé aplikace.

Migrace na Thunderbird byla bezbolestná, leč přinesla některé nepříjemnosti, co se komfortu práce týče (např. není možné vložit do adresního pole distribuční skupinu, následně ji rozbalit a některého z adresátů odmazat, problém byl také s velkými přílohami nad 5MB, se kterými Outlook nakládal rozhodně svižněji). Problém se však v pozměněné formě dostavil o dva roky později – Thunderbird neumožňoval mít v jedné složce více jak 2GB. Nepodařilo se mi zjistit, jak tento limit upravit a začal jsem tedy uvažovat o definitivním řešení. Po pečlivém zvážení možností jsem se navrátil k Outlooku (o procesu konverze Thunderbird -> Outlook zde možná také napíši článek) s archivací.

Microsoft Outlook datový souborOutlook nejčastěji pracuje se dvěma druhy datových souborů (pokud si odmyslíme .ost pro Exchange) – se svým implicitním .pst (případně více) a archivy. Výhodou archivu je fakt, že je snadno přístupný přímo z položky Pošta, nicméně jeho inicializace nezpomaluje práci samotného Outlooku. Archivace však také přináší dvě nevýhody – máte poštu na „dvou místech“ (Osobní složky a Archiv) a především pomalejší přístup (po rozklepnutí archivu dochází k jeho načtení, což v závislosti na jeho velikosti může trvat docela dlouho).

Obě tyto nevýhody v mém případě (tzn. podívám se do archivu cca 2x týdně a hledám pouze drobnosti) kompenzuje aplikace Windows Desktop Search (Rychlé hledání, do WinXP třeba stáhnout, ve WinVi integrováno), která je schopna si naindexovat i archivovaná data, a je tedy možné v nich vyhledávat bez nutnosti inicializace jejich datových souborů. Outlook 2007 indexaci podporuje implicitně, pro Outlook 2003 je zapotřebí stáhnout tento plug-in.

Datový soubor Microsoft OutlookDruhou částí mého řešení byla volba parametrů archivace. Vzhledem k objemům pošty, se kterými nakládám, jsem zvolil archivaci zpráv starších než 3 měsíce, přičemž tento proces se provádí každý den. Když se automatický úklid spouštěl po delším čase, častokrát k tomu došlo v nevhodnou dobu (termín spuštění archivace se mi bohužel nepodařilo v nastavení objevit) a zpomalení aplikace bylo citelné. Nyní archivuji po letech (aby .pst soubory nebyly zbytečně velké), přičemž 1.4. si vytvořím další archiv pro rok 2008.

Jako už poněkolikáté, je to pouze berlička, nicméně v současné době drží soubor mých Osobních složek na velikosti cca 800MB, se kterou je práce v Outlooku příjemně svižná, a to i když nevlastním RAID pole.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

2 odpovědí na článek Outlook – jak si udržet malý datový soubor

 1. Dobry den.

  Mel bych dotaz k clanku (http://www.pcblog.cz/clanek/95/microsoft-outlook-jak-si-udrzet-maly-datovy-soubor/). V clanku popisujete automatickou archivaci Outloku s tim, ze si pro kazdy rok vytvorite archiv uvedeneho roku. Muzete mi rici, jak si vytvarite archiv pro kazdy rok zvlast?
  Me se vytvari pouze jeden archiv a pokusy archivovat do nove vytvorenych slozek Archiv 2009, atd…byly neuspesne.

  Diky Urbanik

 2. Zdravim,

  „archiv“ je v podstate jen slovo, kazdy rok si vytvarim „Novy datovy soubor aplikace Outlook“ (tzn. kazdy rok je reprezentovany jednim celym datovym souborem s priponou .pst) a potom akorat v nastaveni Automaticke archivace vyberu tento novy soubor jako uloziste pro archivaci.

  Snad Vam moje odpoved pomuze.

Zanechat odpověď