728b.gif

Kuks – perla na Královéhradecku

29.12.07 09:27 | Kultura | autor: MichMach (profil) | Čteno: 2058x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

kuks01Byl zbudován Františkem Antonínem Šporkem na konci 17. století. Jeho předek zahájil kariéru za Třicetileté války, na které velmi zbohatl. Posléze vybudovali Šporkové obdivuhodný barokní komplex. Vzdělaného aristokrata F. A. Šporka zaujaly kukské minerální prameny natolik, že se zde rozhodl vybudovat lázně. Posléze k lázním přibyl zámek, impozantní kostel Nejsvětější Trojice, špitál a nakonec Dům filozofů s bohatým knižním fondem. Tyto stavby byly umístěny na opačný břeh řeky Labe naproti lázeňskému centru.

Moudrý Špork byl trnem v oku místním jezuitům, kteří ho viděli jako překážku v rekatolizaci. Ve svém Domě filozofů totiž uchovával i knihy, které odporovaly ”pravé víře”. Nehledě některé tituly dokonce tiskl ve své soukromé tiskárně. Jezuité ho obvinili z kacířství. Ve vleklém soudním procesu hrozilo hraběti propadnutí všeho majetku! Soudním rozhodnutím se nakonec musely knihy spálit. Hrabě nechal jako symbol jeho trvajícího opovržení jezuity vztyčit sochu hrozícího muže s mečem. Ne náhodou směroval výraz sochy k oknům vzdáleného jezuitskému sídla.

kuks02Tak jak skončily zakázané knihy, bohužel dopadl i lázeňský dům – povodeň a požár se podepsaly na jeho stavu natolik , že byl zbořen na začátku 20. století. Snad největší atrakcí na Kuksu je úžasný komplet alegorických soch od Matyáše Bernarda Brauna. (mimochodem i autora několika soch na Karlově mostě ) Kukské sochy zobrazují Ctnosti a Neřesti a mnoho dalších námětů. Pod kostelem se ukrývá rodinná hrobka Šporků, do které je umožněn přístup.

Rovněž můžete navštívit lékárnické muzeum, kde si lze vlastnoručně zkusit vyrobit medikament, dle starého postupu.. Nechybí samozřejmě klasická zámecká prohlídka s lapidáriem, kde jsou uloženy originály Braunových soch.

Návštěvu Kukského areálu vřele doporučuji. Atmosféra mystického baroka stojí za to.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď