728b.gif

Preventivní diskriminace

25.04.08 23:31 | Offtopic | autor: MichMach (profil) | Čteno: 1813x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Romove„Romové, kteří zbili policisty, byli obviněni,“ tento titulek na stránkách Novinky.cz mě upoutal natolik, že celé zobrazení článku na sebe nenechalo dlouho čekat.

Zpráva ve zkratce informovala o skupince opilých cikánů/Romů (každý ať si název etnika vybere sám), kteří napadli přivolané policejní příslušníky, když tropili výtržnosti v jednom restauračním zařízení. K bitce se postupně seběhli další agresivní jedinci a policie se naráz ocitla v početní menšině. Nakonec si musela zavolat na pomoc zásahovou jednotku z Plzně.

Násilníci byli obviněni z trestného činu výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Nejagresivnější z nich ještě z pokusu ublížení na zdraví.

Co dodat?! Domnívám se, že tato informace zcela zapadá do českého koloritu soužití s cikánským etnikem. Možná se ptáte, tak proč o tom píšu? Zaujal mě totiž čas, kdy byla diskuze k tomuto příspěvku zablokována. Novinky.cz prezentovaly članek v 14.34 a já se k němu dostal v 14.48. Což znamená, že buď stačilo méně nežli čtvrt hodiny k tomu, aby někdo dal „nevhodný“ příspěvek, který se stal impulsem k zastavení diskuze, či správce stránek diskusi zablokoval preventivně předem. Druhé zdůvodnění pokládám za věrohodnější, páč chybí zdůvodnění a nahrává tomu i krátký časový úsek.

Jako by nestačilo, že k existenci pozitivní diskriminace přibyla ještě „diskriminace  preventivní.“ Ale proč? Připadá mi to, jako bychom byli nuceni zavírat oči před určitými jevy.

  1. Je to  Rom,  tak mu raději podporu na 8 dětí a na zaplacení nájmu bez řečí dáme. Ještě by nás pak žaloval v Štrasburku a vysoudil daleko více než činní dávky.
  2. Co si to dovolujete, to je rasismus, vy jste přeřadili moje dítě do zvláštních školy, určitě jen proto, že je cikán.

Jasně, tahle problematika je daleko složitější. Ale já věřím, že řada problému začíná již zde. Veďme věcnou diskuzi o všem a netabuizujme nepříjemné skutečnosti. Řešení tkví v otevřenosti a v měření práv a povinností pro všechny stejným metrem.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď