728b.gif

TIP: WA2204A …levný a kvalitní wifi router

27.04.08 21:57 | Hardware | autor: Longer (profil) | Čteno: 12151x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

wa2204a routerPřed několika týdny jsem zde publikoval článek, ve kterém jsem se snažil dotknout problematiky domácích routerů.

Dnes bych vám rád představil mými zkušenostmi (asi 200 nasazených kusů) prověřené zařízení. Jedná se o multifunkční wifi router čínského výrobce CC&C s označením WA2204A.

Router je dodáván v přiměřeně nepěkné zelené univerzální krabici, té se nesmíte leknout. V této zelené krabici naleznete jednak router a jednak také napáječ. Router je složen z kovové základny a černého plastového krytu, ten není opět nijak zázračně designově vydařen.

Napájecí adaptér dodává napětí 7,5V při maximálním proudu 800mA. V routeru je pak zabudována stabilizace na 5V, takže s použitím pasivního PoE injectoru a extractoru můžeme použít tento standartně dodávaný adaptér pro napájení po ethernetovém kabelu na vzdálenosti až do 20m (mám funkční instalaci na 30m). Od poslední revize je zařízení schopno stabilizovat napětí až z 22V, takže s použitím zdroje s vyšším napětím můžeme napájet po ethernetu až na nějakých 100m.

Co se týče LAN portů, máte k dispozici integrovaný 4portový FastEthernet switch a jeden FastEthernet WAN port.

Dále je zde samozřejmě RSMA konektor a přiložená 2dB anténka (zvaná lidově pendrek).

Možnosti nasazení

Domácí wifi router

Jak jsem již zmínil, jedná se o multifunkční zařízení, které je schopné zastat několik rolí. První, asi nejčastější, rolí je připojení routeru k modemu za účelem zaNATování jednak počítačů připojených kabelem v LAN portech, stejně také počítačů a notebooků připojených na WiFině. Vzhledem k tomu, že WiFi interface a LAN interface je sbridgován dohromady, můžete naprosto bez hranic používat na obou technologiích domácí síť.

Transparentní AP

Další možností je použití zařízení jako transparentní wifi přístupový bod. V tomto případě tedy nepoužijete WAN port, bude vytvořen pouze bridge mezi LAN porty a WiFi rozhraním. Takže připojíte do existující sítě a máte hotové ápéčko.

Transparentní klient

Na tuto možnost přímo navazuje použití jako transparentní klient. Opět je vytvořen bridge mezi bezdrátem a LAN porty.

Routující klient

Poslední velmí zajímavou možností je nastavení zařízení do módu Wireless ISP; jak už název módu napovídá, bude se jednat o využití routeru k zaNATování konektivity příjímané bezdrátově, a to obojí pomocí jednoho zařízení. Vezmeme si tedy modelovou situaci, máte WiFi anténu za oknem namířenou na přístupový bod vašeho poskytovatele, od ní je protažen do bytu kabel a ten je připojen k routeru WA2204A; nastavíme tedy mód Wireless ISP, jako WAN port se tedy použije bezdrátové rozhraní. Na to nastavíme IP adresu přidělenou poskytovatelem, nastrkáme do LAN portů kabely vedoucí k počítačům a počkáme na přidělení lokálních adres DHCP serverem routeru.

Další detaily a hodnocení

Všechna nastavení tohoto zařízení se provádí pomocí přehledně zpracovaného webového rozhraní, které nabízí mnohem více možností než je schopen tento článek obsáhnout, zmiňme tedy alespoň mnoho možností zabezpečení bezdrátového přenosu, dále je samozřejmostí již zmíněný DHCP server a také možnosti vzdáleného připojení k lokální síti pomocí (VPN).

Citlivost rádia je také obdivuhodná ve srovnání s dražšími zařízeními jako například Ovislink. S novým firmwarem je schopno vysílat výkonem až 20dBm.

Za necelých 700 korun považuji tento router za velmi kvalitní a mnohdy i výrazně vybavenější alternativu k jiným značkovým produktům. Mohu ho všem jenom doporučit!

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

4 odpovědí na článek TIP: WA2204A …levný a kvalitní wifi router

  1. JJ dobrý a můžete ho taktéž využívat jako přímotop :)

  2. Tento router spokojeně používám několik týdnů. Router jede nepřetržitě a je podle doteku teplý, ne horký. Brácha se připojuje s mobilem HTC ( OS Android ) a je nadšený z rychlosti 6 Mbit/sec, ikdyž mám nastavenou nejtěžší šifru WPA2.

  3. proc by to pri WPA2 nemelo utahnout 6Mbps? Zalezi jakej mas snad Uplink, ne?

  4. Thank you so much for providing nlduvidiais with an exceedingly unique chance to study content articles and blogs out of this website. It truly is very fairly sweet as well as filled with a lot of fun personally as well as my personal office friends to search your site at the very least 3 times every week to determine the most recent guidance you’ve gotten. Not to mention, we are at all times satisfied in regards to the mind-blowing uplifting suggestions offered through a person. Selected 2 factors in this posting tend to be certainly the simplest I have ever had.

Zanechat odpověď