728b.gif

Rychlejší než Firefox? Safari!

02.05.08 17:58 | Internet, Windows | autor: Longer (profil) | Čteno: 2349x |
Nic mocUjde toPrůměrDobréVýborné (Žádná hodnocení)

Safari LogoPokud jste se už někdy setkali s některým z počítačů Apple, jistě pro vás byl velkou překážkou operační systém OS X. Vývoj tohoto operačního systému sahá daleko do minulosti a již několik let je velmi oblíben zejména velkým počtem grafiků, kteří si nemohou vynachválit jeho výkon.

Tato kvalita systému OS X je dána hlavně tím, že je systém vyvíjen pro vlastní platformu a nemusí tedy podporovat většinu na trhu dostupného hardwaru, tak jako tomu je například u OS Windows.

Vzhledem k nekompatibilitě programů pro jiné platformy s OS X, probíhá samozřejmě také vývoj programových alternativ k těmto běžným aplikacím, tak aby byla použitelnost tohoto systému pokudmožno stejná jako je tomu u Windows. Tento, po softwarové stránce doposud bezkonkurenční boj však nedávno přerušil Apple vydáním svého výborného prohlížeče Safari ve verzi pro OS Windows. Jelikož mám se Safari velmi kladné zkušenosti z minulosti, neodolal jsem a vrhnul jsem se do testování na svém počítači.

Safari

Prohlížeč Safari je freeware, takže ho můžete využívat zdarma. Stačí si pouze stáhnout jeho instalační soubor z webu tvůrce a začít instalovat. Instalace vám zabere slabé 2 minutky a po dokončení instalace je na vás rovnou vyplivnuto stylové okno prohlížeče s mainpage Apple. Nutno podotknout, že je ušetřeno maximum prostoru pro prohlížení webu, nenajdete zde žádné zbytečné ovládací prvky, ani nic co by narušovalo celkový vzhled prohlížeče. Vše je prostě tak jak má být a na svém místě. Hned jak se trošku rozkoukáte a hodíte první URL do adresního řádku, budete velmi překvapeni rychlostí se kterou Safari zládne stránku stáhnout, zpracovat a zobrazit. Já – dlouholetý uživatel Firefoxu a tudíž jeho velký zastánce musím uznat, že Safari je výrazně rychlejší než jakýkoliv jiný mnou vyzkoušený prohlížeč. To je také potvrzeno grafem, jež srovnává jednotlivé prohlížeče v čase potřebném k otevření testovací stránky (údaje v sekundách).

Safari - browser competition

Safari nabízí většinu funkcí známých z konkurenčních prohlížečů. Samozřejmostí jsou tabulky, velmi dobře zpracovaný PopUp blocker, kvalitní RSS čtečka, rychlý systém záložek (bookmarks) a skvělý AutoFill Form – vyplňovač formulářů. Všechny tyto běžné funkce jsou vyvedeny do takové podoby, že je prohlížení webu pomocí nich opravdovou raketově poháněnou lahůdkou. Během brouzdání na vás odnikud neskáčou okna se zbytečnými informacemi (jako například informace Internet Exploreru o zablokování popup okna…pro Safari je to samozřejmost se kterou se nechlubí). Pokud se často někde na webu registrujete AutoFill Form vám pomůže vyplnit registrační formuláře. Často navštěvované stránky si snadno naházíte do přehledných bookmarků, stejně jako oblíbené RSS feedy, tak nezameškáte žádné novinky na vašich oblíbených webech. Když bude potřeba něco najít na googlu stačí zadat hledaný text do políčka k tomu určeného.

Safari - RSS feed

Po týdnu používání jsem stále nenarazil na nic co by mě odradilo od používání Safari, mohu ho proto jenom doporučit. O kvalitě prohlížeče se můžete přesvědčit i v našem porovnání prohlížečů v Acid 2 testu.

336b.gif

Líbil se ti tento článek? Ukaž ho i ostatním! Pro snadné přidání odkazu na Facebook, Linkuj.cz nebo Twitter klikni na jednu z ikonek výše a nech další, ať si článek také přečtou.

Zanechat odpověď